15 maddede Lars Von Trier'in aşırı acıklı hikayesi

Her filmi olay, her yaptığı skandal… Ama bu delirme eşiğine kolay gelinmiyor elbette. İzleyicilerinin önemli bir kısmının sevgi-nefret ilişkisi kurduğu Lars von Trier’in bugünlere kadar gelebilmesine hayret ettirecek olaylar silsilesi ve imza attığı skandalları Bant Mag. No:28’de sizler için derledik…

* Trier’in annesi, oğlu sanatçı genlere sahip olsun diye Trier’i, kocasından değil, kocasının patronu olan ve aynı zamanda Danimarka’nın en ünlü bestecilerinden Johan Peter Emilius Hartmann ve Niels Viggo Bentzon’un ailesinden gelen Fritz Michael Hartmann’dan yapmaya karar vermiş.

* Trier, Die Zeit’e verdiği röportajda nüdist ve komünist anne babası sayesinde her şeyi yapmaya hakkı olduğunu söylemiş ve eklemişti: “Okula mı gittim, sarhoş olup sızdım mı, umurlarında değildi.”

* 1995’te Lars von Trier’in ölüm döşeğindeki annesi, oğluna babasının gerçek babası olmadığının bilgisini vermiş.

* Trier’in aylarca izini sürdüğü 90 yaşındaki gerçek babası, Trier’le gerçekleştirdiği birkaç rahatsız edici görüşmenin ardından “Bundan sonra benimle avukatım üzerinden konuş” demiş.

* Trier’in aileyle derdi yetişkinliğinde de sürdü. Karısını hamileyken terk edip, genç ve güzel bebek bakıcısıyla birlikte olmaya başlaması örneğin…

* 1991’de Europa’yı izleyen Speilberg, Trier’e Amerika’daki stüdyosunda çekmesi için bir senaryo gönderdi ve Trier tarafından reddedildi.

* Yaratıcıları arasında bulunduğu Dogme 95 akımının ilk örneklerinden bazılarını çeken Trier, bu örneklerde de akımın manifestosunda da yer alan “Muhakkak bu kurallardan birini boz” maddesine uygun şekilde akımın kurallarını ihlal etti.

* Uçak korkusu nedeniyle hemen her yere kendi karavanı ya da bir başka araçla hareket etti. Bu nedenle Altın Palmiye kazandığı Cannes Film Festivali’ni de (2000) son anda kaçırma tehlikesi yaşamıştı.

Yazının devamı için buraya tıklamanız yeterli.

Yazı: Melikşah Altuntaş – İllüstrasyon: Sadi Güran