15. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali çevrimiçi olarak gerçekleşiyor

Her yıl mayıs ayının ilk haftasında başlayan ve yıl içinde Anadolu’ya yayılarak devam eden Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde gösterilen filmler, Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl online olarak gerçekleşecek. Bu kararın alınma nedeni ise festivalin düzenleme komitesinin, festivalin esin kaynağı olan emekçilerin salgın hastalık karşısındaki durumuna dikkat çekmek istemesi. 1-7 Mayıs arasında online platformlarda yapılacak olan festivalin mottosu da “Evde Kalamayanlara”.

Başta sağlık emekçileri olmak üzere, market çalışanları, hizmet sektörünün değişik birimlerinde çalışanlar, ihracatı düşürmemek için çalışmaya mahkûm edilen otomotiv işçileri, beyaz eşya sektöründe çalışan emekçiler, inşaat işçileri ve daha birçoklarına ithaf edilen festival isyan ediyor: “İşçiler vardır, emekçiler vardır, ülkemizi yönetenler onları görmüyor, önlem almıyor, virüsün insafına bırakılıyorlar, işten atılıyorlar ve eve ekmek getirmek için ne iş olsa yapacak hale getiriliyorlar! EVDE KALAMAYANLARI GÖRÜN!”

Festivalin açılışı 1 Mayıs’ta saat 20:30’da İFF Youtube kanalında canlı yayınla gerçekleşecek. Etkinliğe özel konukların katılacağı belirtiliyor. Türkiye’den ve dünyadan 43 filmin yer aldığı program kısa süre içerisinde duyurulacak. izlenebilecek.  Gösterimler canlı yayın tekniği ile yapılacak. Yani filmler sadece belirlenen saatlerde izlenebilecek, yayın bittikten sonra arşivden izlenemeyecek.

Film gösterimlerinden sonra canlı yayınlarla yönetmen söyleşileri de gerçekleşecek ve dünyanın her yerindeki izleyiciler bu söyleşilere katılıp soru sorabilecek. Ayrıca yönetmen retrospektifi kapsamında festivalin özel konuğu Tunç Okan’ın Otobüs, Sarı Mercedes, Cumartesi Cumartesi ve Umut Üzümleri filmleri gösterimde olacak. Sonrasında Tunç Okan, Fransa’dan canlı yayına bağlanarak izleyicilerin sorularını cevaplayacak.

Belirlenen takvime göre festivalde bir de 2 Mayıs Cumartesi ve 3 Mayıs Pazar günleri gündüz saatlerinde düzenlenmesi planlanan online atölyeler yer alıyor.

Etkinliği takip etmek isteyenler festivalin web sitesine buradan ulaşabilir.

Yazı: Feyzan Aybar


Yükleniyor...