16. Hormonlu Domates Ödülleri kimlere gitti?

Her yıl LGBTİ+’lara yönelik ayrımcı, dışlayıcı söylemler veya eylemlerde bulunan kişi, kurum ve kuruluşların “ödüllendirdiği” Hormonlu Domates Ödülleri, 16. kez sahiplerini buldu. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında yılın en fobikleri çeşitli kategorilerde kınandı. Amaç; ayrımcı veya nefret söylemi üretmiş kişi, kurum ve kuruluşları duyurarak, toplumsal bir farkındalık yaratmak.

Yaşanan pandemi süreci nedeniyle, 16. Hormonlu Domates Ödülleri kazananlarının 26 Haziran akşamı YouTube aracılığıyla gerçekleşen bir canlı yayında duyurulması bekleniyordu. Ne yazık ki YouTube skandal bir karara imza attı ve “hizmet şartlarını ihlal ettiği” gerekçesiyle tören yayınını sansürledi. Yayının iki kez kapatılması üzerine İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, töreni video konferans uygulaması Zoom üzerinden devam ettirdi.

Adayların açık çağrılarla, kazananların kamuoyu oylamasıyla belirlendiği törende bu sene domateslenenler şu şekilde: Diyanet (Kurumlar kategorisi), Hukukçular Derneği (Sivil Toplum kategorisi), Doğu Perinçek (Siyaset kategorisi), Doktor Metin Çakır (Tıp kategorisi), İsmail Küçükkaya (TV kategorisi), Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü (Eğitim kategorisi), Hilal Kaplan (Medya kategorisi), Ekşi Sözlük (Online Siteler kategorisi), Macaristan Başkanı Victor Orban (Beynelmilel kategori), Gmag (Gey merkezcilik), JK. Rowling (Transfobi kategorisi) ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş (Eyidisli Domates Özel Ödülü)…