17 Mayıs’ta aynı gökyüzü altında renklerimizle bağlanıyoruz

LGBTİ+ mücadelesinin dünya çapındaki kazanımlarından biri 1990 yılında eşcinselliğin Dünya Sağlık Örgütü’nün ruh hastalıkları listesinden çıkmasını sağlamaktır. Her yıl 17 Mayıs’ta Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi ile Mücadele Günü için bir araya gelen lubunlar bu sene tüm renkleriyle çevrimiçi etkinliklerle hafta boyunca buluşacaklar.

Bir hafta sürecek etkinlikler; Baraka, GİGEM, CTP Gençlik Örgütü, TDP Gençlik Örgütü, EMAA Başkent Sanat Merkezi, Bağımsızlık Yolu, ÇAĞSEN, Mesarya Kadınları İnsiyatifi, Üniversiteli Kadın Kolektifi, AB Bilgi Merkezi, Halkın Partisi – TCEK, KAYAD ve Kuir Kıbrıs Derneği üyeleri ve gönüllülerinden oluşan 17 Mayıs Organizasyon Komitesi tarafından gerçekleşecek. Organizasyonun taşıyıcı isimlerinden Kuir Kıbrıs Derneği, 11 Mayıs’ta Facebook üzerinden yaptığı basın açıklamasında  desteğini ve sevgisini göstermek isteyen herkese “…bizim özgürlük mücadelemiz dünyanın her bir köşesinde onlarca senedir pek çok engeli aşmış, en ümitsiz günlerde bile dayanışmanın ve özgürlüğün savunuculuğunu yapmıştır. Tam da bu yüzden, evde kaldığımız bu günlerde bu seferliğine mücadelemiz caddelerde değil, ekranlarımızda ses bulacaktır. Sokaklarda yanyana, omuz omuza yürüyemiyor olsak da bulunduğumuz ortamlarda kafamızı kaldırıp dışarıya baktığımızda hatırlayacağız ki aslında hepimiz aynı gökyüzünün altında birbirimize bağlıyız. Bu kez sadece Lefkoşa sokaklarında değil, her yerdeyiz!” diye seslendi.

17 Mayıs Organizasyon Komitesi’nin hazırladığı çevrimiçi etkinlikler arasında LGBTİ+ içerikli film gösterimleri, film ekipleriyle söyleşiler, pek çok farklı kurguda hazırlanmış video gösterimleri, dijital sergi, DJ performansları eşliğinde gerçekleşecek olan drag performansları ve daha birçok sürpriz bizi bekliyor. Mesela DC Independent Film Festival, Australian Pride Queer Film Festival ve Toronto LGBT Feedback Film Festival’da gösterilen Free Fun, 13 Mayıs Çarşamba akşamı herkesi “özgürce dans etmeye” çağıracak. 24 saat boyunca çevrimiçi erişilebilecek filmle ilgili soru ve yorumlarınızı da bir kenara not ediverin çünkü 14 Mayıs Perşembe günü yönetmen Fehmi Öztürk ve oyuncu Mustafa Kınalı ile canlı yayında buluşuyoruz. Ayrıca dramaqueer’in de katılacağı Aynı Gökyüzü Altında adlı dijital sergi kapsamında enfes işler de de bizi bekliyor olacak. Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Kağıt Sanatçıları Derneği (KKSD) iş birliğiyle düzenlenecek dijital sergi için Kuir Kıbrıs Başkan’ı Fezile Osum, “Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan etkinlik ile yine; eşitliğin, özgürlüğün, görünürlüğün, cesurca sevebilmenin sanatsal izdüşümünü, toplumla buluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun yanı sıra kimliklerini ve yapıtlarını cesaretle paylaşan hak savunucusu sanatçıların katılımlarıyla, her türlü engeli aşarak ulusal ve uluslararası çerçevede paylaşılacak sergi sonucunda farkındalık sağlamayı hedefliyoruz.” diyor. Sergi daha önce 2018’de Ne Kavgan Bitti Ne Sevdan, 2019’da ise Açık ve Onurlu temasıyla düzenlenmişti.

17 Mayıs Komitesi kapsamında gerçekleşecek etkinliklerin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu yıl ilk defa sanal yapılacak onur “yürüyüşü” de 17 Mayıs Pazar günü olacak. 

Basın açıklamasına referansla diyoruz ki Ne yalnız ne de yanlışız! Aynı gökyüzü altında mücadelemizin tüm renkleriyle bağlandık.

FREE FUN, 17 Mayıs Homofobi, Bifobi, Transfobi karşıtı haftası nedeniyle Kuir Kıbrıs'la birlikte 13 Mayıs Çarşamba akşamı saat 20:00'de 24 saatliğine online yayında olacak. 14 Mayıs Perşembe saat 18'de ise Yönetmen Fehmi Öztürk, Oyuncu Mustafa Kınalı Kuir Kıbrıs'la canlı yayın gerçekleştireceğiz. Detaylar için takipte kalınız..

Free Fun paylaştı: 11 Mayıs 2020 Pazartesi

Yazı: Işıl Saykan


Yükleniyor...