19 yaşındaki yönetmen Phillip Youmans’ın Tribeca’ya damga vuran “Burning Cane”ine ilk bakış

New Orleans’ta yaşayan 19 yaşındaki yönetmen Phillip Youmans’ın çekimlerine lise yıllarında başladığı ilk uzun metrajı Burning Cane, alkolik oğlu ve sorunlu bir vaize karşı olan sevgisini dinî inançları ile uzlaştırmaya çalışan dindar bir kadının hikâyesini anlatıyor. Çeşitli festivallerde gösterilen film 6 Kasım’da Netflix’te yayınlanacak.

Lousiana’nın kırsal kesiminde geçen filmde Youmans, Güney Amerika’daki siyahi protestan topluluğun ilişkilerini tasvir ederken baskıcı maskülenlik anlayışını keşfe çıkıyor, güneydeki “erkeklik” tanımını ortaya koyuyor ve toplumun kanunu sayılan katı dinî kurallarının derinlerine iniyor. Açıklamalara göre Youman filminde, kendi çocukluk anılarından esinlenerek kendisini hep dışında hissettiği toplumun portresini çiziyor. 

Eleştirmenlerden büyük övgüler toplayan film, Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi ve En İyi Erkek Oyuncu (Wendell Pierce) dallarında ödüle layık görüldü ve Venedik Film Festivali’nin özel seçkisinde yer buldu. Ayrıca Youmans, Tribeca Film Festivali’nde yarışan en genç yönetmen unvanını kazandı.