2014'e dair sorular: Carre d'artistes Türkiye ekibinden Nazlı Berberoğlu yanıtlıyor

Geride bırakıyor olduğumuz yıla dair sorulara, Carre d’artistes Türkiye ekibinden Nazlı Berberoğlu’yla devam ediyoruz.

Sanatı demokratikleştirme temasıyla sesini duyuran Carre d’artistes’in işleyiş modelini bir galeriden farklı kılan nedir? Sanatçılar için sizle çalışmanın getirilerinden bahsedebilir misiniz?

Tarih boyunca tartışılan bir konudur ‘Sanat’ın kimin için olduğu, ‘Sanatçı’nın kim olduğu… Kimi düşünce sanatın derin acılar yaşamayanlar tarafından yapılamayacağını, kimi düşünce de sanatın aristokrat, zengin bir sınıf tarafından yapılabilecek ve zengin bir sınıfa hitap edebilecek bir faaliyet olduğunu savunur. Aslında sanat çok derinlemesine konuşulabilecek bir konu. Eminim bu konuda söyleyecek bir şeyi olan pek çok kişi bulabiliriz. Carre d’artistes’e gelirsek, ilk olarak Fransa’da “Sanatı Demokratikleştiriyoruz’’ söylemiyle kapılarını açan bu konsept iki önemli ihtiyaçtan doğmuş. Birincisi sanatı herkesle buluşturarak, sadece belli bir kesimin dışında herkesin evinde bir sanat eseri olmasına olanak vermek, ikincisi de sanatçı tarafından bakıldığında sanatçının sanatından para kazanabilmesini ve eserlerini mümkün olduğu kadar geniş bir kitleye ulaştırabilmesini sağlamak.

carredartistes[3]

Bugün Carre d’artistes İstanbul lokasyonu ile birlikte 20’yi aşkın ülkede 500’ün üzerinde sanatçının eserlerini sergiliyor. Pek çok uluslararası sanatçıyı portföyünde barındırıyor. Aralarında Türkiye’den sanatçılar da var. İstanbul’da Galatasaray Mahallesi’ndeyiz. Burada 14 sanatçının eserleri yer alıyor.

Carre d’artistes olarak galerimizde resim sanatının her alanından seçkin sanatçıların eserlerine aynı anda yer veriyoruz. Ziyaretçiler yağlı boyadan, natürmorta, portreden, illüstrasyona kadar çeşitli teknikleri tek bir çatı altında izleyebiliyor ve uygun fiyatlarla sahip olabiliyor. “Herkes için sanat’’ vadeden Carre d’artistes sayesinde sanatçılar da daha çok ve daha farklı sosyal sınıflardan insanlara erişebiliyor. Bu yapı her biri orijinal ve sertifikalı eserlerle sanatseveri buluştururken yarattığı çeşitlilik ve bir araya getirdiği seçkin sanatçılar ile kalitesini de pekiştiriyor.

Sanatın sanatsever için erişilebilir olması adına Carre d’artistes olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Çünkü sanat saklanılması gereken değil, anlanması gereken bir olgudur.

www.carredartistesturkey.com

IMG_0014