2015'te dünya ne kadar barışçıl?

Dünyadaki ülke ve bölgelerin göreli barışçıl konumunu ölçen bir girişim olan Küresel Barış Endeksi (Global Peace Index), Sidney merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü’nün bir çalışması olarak 2007 yılından beri yürütülüyor. Geçtiğimiz bir yılın verileriyle, kalitatif ve kantitatif 25 göstergeye göre hazırlanmış 2015 Küresel Barış Endeksi, Haziran’da visionofhumanity.org sayfasından yayınlandı.

Ülke ve bölgelere, gösterge başlıklarına ve geçmiş yıllara göre farklı detayları inceleyebileceğiniz harita, İzlanda’yı en barışçıl, Suriye’yi en az barışçıl ülke olarak göstermekte. Türkiye ise 2015 verilerine göre 162 ülke arasında 135. sırada yer alıyor.

2015 verileri Avrupa’yı tarihinin en barışçıl seviyelerine çıkarırken Ortadoğu’daki şiddet girdabının derinleştiğine işaret ediyor. Dünyada çatışmalarda ölen insan sayısının 2010’dan bu yana tam 3.5 katına çıktığını gösteren çalışmaya göre ayrıca dünya nüfusunun %1’i mülteci veya ülkesinde yerinden edilmiş konumunda. Bu, 1945 yılından beri gözlemlenmiş en yüksek seviye ve rakamların artacağı söyleniyor.

2008’den bu yana dünyada barışın ne alemde olduğunu izleyebileceğiniz kısa bir video burada:

2015 verilerinin detaylı raporu ise yine visionofhumanity.org sayfasında indirilmeyi bekliyor.