2017 listeleri: Yılın en iyi mini dizileri

Dünyada ilk kez 2017 yılı içerisinde yayın hayatına başlamış yeni mini diziler arasından, Bant Mag. ekibinin seçtiği en iyi 10 yapımı sıraladık!

Czech Republic - Geoffrey Rush stars as Albert Einstein in National Geographic’s Genius (National Geographic/Dusan Martincek)

10. Genius
Nat Geo’nun, tarihin eşsiz dahilerine odaklanacak yeni mini dizi serisinin ilki, Albert Einstein’ın hikayesini anlatıyordu. Oscar ödüllü Geoffrey Rush’ın başrolünde yer aldığı dizide Emily Watson ve T.R. Knight gibi isimleri, Ron Howard rejisiyle izlemek de büyük zevkti.

mini9

9. Alias Grace
The Handmaid’s Tale ile ekranlarda esen Margaret Atwood rüzgarını bir başka romanından yakalayan bu çarpıcı dönem dizisi, cinayetle suçlanan bir hizmetçinin merkezinden, geri dönüşlerle ilerleyen, ilgiye değer bir yapım. Yazarlardan birinin Sarah Polley olması da cabası.

mini8

8. The Sinner
Jessica Biel’ın hem yapımıları arasında yer alıp, hem de başrolüne kurulduğu sekiz bölümlük bu gergin mini dizi, genç bir anneyi merkez alan, seyir zevki ve tırnak yedirme hissi bir hayli yüksek bir dram gerilim.

mini7

7. Five Came Back
İkinci Dünya Savaşı ve etkilerini Francis Ford Coppola, Steven Spielberg, Guillermo Del Toro, Paul Greengrass ve Lawrance Kasdan gibi beş nefis yönetmenin perspektifinden anlatan ve Meryl Streep’e Emmy ödülü getiren anlatıcı performansıyla, etkileyici bir mini belgesel dizisi karşımızdaki.

mini6

6. American Vandal
Uzun zamandır bir televizyon projesinde görmediğimiz sahte belgesel formülünü uygulayan bu zekice yazılıp çekilmiş mini dizi, Amerika’da bir devlet lisesindeki vandallık olayı üzerinden, olayın kahramanlarının temize çıkmaya çalışma sürecine odaklanan, eğlenceli bir mini dizi.

mini5

5. Feud: Bette and Joan
American Horror Story ve American Crime Story gibi antolojilerine Feud ile bir yenisini ekleyen Ryan Murphy’nin FX için çektiği bu 8 bölümlük mini dizi, Bette Davis ve Joan Crawford’un vakti zamanında bitmek bilmeyen çekişmesini Jessica Lange ve Susan Sarandon’ın başını çektiği bir oyuncu kadrosuyla müthiş bir anlatıma kavuşturuyor.

mini4

4. Big Little Lies
Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shaileene Woodley, Laura Dern, Zoe Kravitz, Alexander Skarsgard, Adam Scott ve daha nice yetenekli yıldızı bir araya toplayan Jean-Marc Vallee imzalı yedi bölümlük bu şahane mini dizi, üst orta sınıf bir Amerika yerleşkesindeki çekişme ve aile içi şiddet meselelerini, zekice yazılmış bir kriminal hikaye ve eşsiz bir kurguyla süsleyen başarılı bir HBO işi.

Godless

3. Godless
Netflix’in bu sezonki bombalarından biri olan Godless, western türünün hem kusursuz bir örneği, hem de kıvrak zekalı bir alegorisine dönüşüyor. Jack O’Connell, Jeff Daniels, Michelle Dockery, Scoot McNairy ve Merrit Wever gibi sevilen isimleri bir araya getiren bu şahane mini dizi, izleyicisini 1880’lerin Batı Amerikasına hapseden çarpıcı bir mini dizi.

mini2

2. The Young Pope
Oscar ödüllü La grande bellezza’nın ardından Youth ile bir kez daha sevenlerini büyüleyen İtalyan yazar yönetmen Paolo Sorrentino’nun, yeni ve çılgın bir Papa’yı merkeze aldığı bu kışkırtıcı 10 bölümlük mini dizisinin yazar ve yönetmenliğini de yine kendisi üstleniyor. Jude Law, Diane Keaton ve James Cromwell’in başını çektiği harika oyuncu kadrosu ve televizyon tarihine geçecek efsanevi bazı diyaloglarıyla, tadı damakta kalan bir dizi!

Kyle MacLachlan and Naomi Watts in a still from Twin Peaks. Photo: Suzanne Tenner/SHOWTIME

1. Twin Peaks: The Return

Kimilerine göre 18 bölümlük bir sezon değil, 18 saatlik bütün bir David Lynch filmi olarak kabul edilen ve efsane dizinin akıl almaz bir üçüncü sezonu olarak da nitelendirilebilecek bu televizyonculuk olayı, Showtime’ın uzun zamandır hayata geçirdiği en cüretkar ve en çarpıcı dizi. Lynch’in hastalıklı zihninden çıkma bu hayranlık uyandırıcı, şaşkınlık verici ve baş döndürücü dizi tecrübesi, anlatılabilecek değil, karşısına geçip sihrine kapılınabilecek bir beyin jimnastiği.