2018’in en iyi 20 yerli müzik klibi

Yerli sahnede albümlerde olduğu gibi video kliplerde de farklı disiplinlerde üretimin durmadığı bir yıl oldu 2018. Animasyon üretimlerin sayısının iyice arttığı, performans klibi anlayışına yeni yaklaşımların getirildiği, gerçekçi hikâyelerin cesurca anlatıldığı 20 kliple, 2018’in yerli müzik sahnesinin görsel ifadelerine bakıyoruz.

Büyük Ev Ablukada – Hepsine Ne Fena
Yön: Fatih Yılmaz

Büyük Ev Ablukada’nın ilk video klibi “Hepsine Ne Fena”, sağa sola savrularak, ve arada grubun basçısı Mert Üçer’e rastlayarak, şarkısını söyleyen Bartu Küçükçağlayan’ı takip ediyor. Önce bir partide dans ediyoruz, sonra da animasyon alemine dalıyoruz.

Anadol – Adieu
Yön: Gözen Atilla

Anadol’un tuhaf ve büyülü evreninden çıkan video klipler, her zaman kontrolsüz bir sırıtmayı da beraberinde getiriyor. Çeşitli açılış törenlerinden konuşmalar, kurdele kesme anları ve ilginç danslarla bezeli bir video kolaj…

Haossaa – Yalnızların Yalnızı
Yön: Ozan Aktuna & Serdar Çelik

İstiklal Caddesi’nde sarı çizgiyi takip etme oyunu! Haossaa’nın yüksek tansiyonu eşliğinde Taksim’de dengede durmaya çalışıyoruz.

Palmiyeler – Derine
Yön: Mertcan Mertbilek

Palmiyeler’in ferah ve salaş gitarlarına grubun solisti Mertcan Mertbilek’in hazırladığı nefis bir eşlikçi. Klip, şarkının sözleri eşliğinde ekranda beliren mitolojik karakterler, sembolik figür ve şekillerle göz kamaştırıyor.

Big Beats Big Times – You Don’t See Me
Yön: Okan Avcı

Berke Can Özcan’ın farklı sularda yüzme alışkanlığıyla büyüleyici atmosferler yarattığı projesi Big Beats Big Times’ın 2015 çıkışlı albümünden “You Don’t See Me” için hazırlanan klipte doğadan nefes kesen detaylar parçanın iniş çıkışlı trafiğine eşlik ediyor.

Cem Özel – Kuş Gibi
Yön: Cem Özel & Bora Bekiroğlu

Kuşkunun ve merakın bir an olsun ensenizden ayrılmadığı bir klip “Kuş Gibi”. Cem Özel’in solo albüm serüveninde bir şekilde parmağı olan simaların karşımıza gizemli bir olay örgüsü dahilinde çıktığı klip Karaburun’da çekilmiş.

Herkestam – Minvalde
Yön: Eren Karatepe

M4NM ailesinden Herkestam’ın Rinxlaya düeti “Minvalde”nin klibi, izleyiciyi şehrin arka sokaklarında yaşanan karanlık bir gecenin tanıklarına dönüştürüyor ve gerçekliğiyle rahatsızlık veriyor.

Mabel Matiz – Sarmaşık
Yön: Sinan Tuncay

Antalya’nın Döşemealtı Köyü’nde, her yıl üç ay boyunca binlerce halının havalandırıldığı ve renklerinin daha iyi hale getirildiği yer, “Sarmaşık” klibi için muhteşem bir set.

Lara Di Lara – Su Ver Leylam
Yön: Irmak Altıner

Lara Di Lara’nın Gülden Karaböcek yorumuyla tanınan bir Urfa türküsü olan “Su Ver Leylam” için yaptığı etkileyici cover’ı için çekilen klipte renkler, soyut desenler ve şehrin gerilimi kendine yer buluyor.

The Ringo Jets – Spiral
Yön: Uçman Balaban

Ringolarla daha önce de harikalar yaratan Uçman Balaban, “Spiral” klibinde izleyeni baş döndüren bir sarmalın içine çekiyor.

Ponza – Gold and Round
Yön: Yiğit Evgar

Psikedelik rock grubu Ponza’nın “Gold and Round” klibi, etkileyici kostümleri ve hayali karakterleriyle, ‘iyi’ ve ‘kötü’yü yaratıcı bir şekilde karşı karşıya getiriyor.

Ozoyo – Plantarium
Yön: Hazal Hıdır, Ahmet İspirli, Cem Recep Uslu

Nitelikli prodüksiyonlarıyla dikkat çeken Ozoyo’nun hayali fantastik alemi, “Plantarium” için hazırlanan animasyon kliple şekle büründü. Renk skalası ve akışkanlığıyla harika bir çalışma.

Ahmet Ali Arslan – Gözlerimdesin
Yön: Bora Bekiroğlu

Ahmet Ali Arslan’ın ilk resmi klibi “Gözlerimdesin”, sade bir fikrin ustalıkla uygulandığı bir çalışma. Tolga Akman’ın bir duygu durumunu kusursuz bir şekilde yansıttığı oyunculuğu da ayrı bir övgüyü hak ediyor.

Reverie Falls on All – Descent
Yön: Burak Yıldırım & Emre Aypar

Burak Tamer ve Barkın Engin’in uzun soluklu projesi Reverie Falls on All’un “Descent” klibinde ikiliyi şarkıya vokalleriyle eşlik eden Zeynep Kaya’yla birlikte görüyoruz. Performans klibi estetiğini ışık oyunları ve soyut dokularla farklı bir kıvama getiriyor “Descent”.

Tuğçe Şenoğul – Kaçıyorum Bak
Yön: Özgü Özbudak & Burcu Baki

Kasvetli ve tekinsiz bir atmosfer, maskeler, karanlık bir otopark ve dozu gittikçe artan bir gerilim. Tuğçe Şenoğul’un ilk albümünden favori şarkılarımız arasında yer alan “Kaçıyorum Bak”ın klibi huzursuzluğa bir övgü gibi.

Ağaçkakan – Kesin Şamatayı
Yön: Tuğçe Kep

Şarkılarıyla olduğu kadar vurucu video klipleriyle de adından söz ettiren Ağaçkakan, boğaz düğümleten “Kesin Şamatayı” klibinde Tuğçe Kep, aile kavramı, kişisel travmalar ve çocukluğun naifliğinin üzerinde olduğu ince çizgiyi hikâyeleştiriyor.

Harmondia – Kalumbu
Yön: John J. Holden

“Kalumbu”nun coşkusunu, canlılığını ve enerjisini farklı bir boyuta taşıyan klibi, John J. Holden’ın Mozambik ve Swaziland’da yaptığı çekimlerden oluşuyor.

Ceylan Ertem – Kovdum
Yön: Aytekin Yalçın

Ceylan Ertem’in bitmeyen bir aşkı ve bununla bir türlü başa çıkamama halini şarkılaştırdığı “Kovdum”, klibiyle de bu hali görsel olarak sunmayı başarıyor. Klip, bir ruh halini resmetmek anlamında incelikli bir iş ortaya çıkarıyor.

Ah! Kosmos – Wide
Yön: Harun Güler

Ah! Kosmos’un genişleyen ses paletiyle yarattığı harikası “Wide” için, Harun Güler’in gözünden her biri fotoğraf karesi gibi sahneler ve takip etmesi her seferinde farklı bir haz veren detaylar…

Seawolf & Wonders – It’s Over
Yön: Yankı Sivrikoz

90’lar alternatif rock tınısını benimseyen Seawolf & Wonders’tan, 90’lar rock kliplerine referanslar barındıran bir klip. Şehrin hengamesi ve bir koşturma hissiyle arada tuhaf olaylara da denk geliyoruz.