2019’da ses getiren 10 (İngilizce) müzik kitabı

2020’ye ramak kala 2019’da yayımlanmış ve gündeme almakta fayda olan on müzik kitabını sizler için derledik. Bu kitapların herhangi biri henüz dilimizde yayımlanmış değil ama bu yayımlanmayacağı anlamına da gelmiyor. Kim bilir, belki memleketimizden bir yayınevi bu kitaplardan birinin hakkını almıştır bile, bekleyip göreceğiz…

Revenge Of The She-Punks: A Feminist Music History From Poly Styrene To Pussy Riot – Vivien Goldman

İngiliz müzisyen, yazar ve gazeteci Vivien Goldman’ın kaleme aldığı kitap, punk’ın kadınlar için ne kadar özgürleştirici bir sanat formu olduğunu kimlik, aşk, para ve başkaldırı temaları altında işliyor. Tarih, kişisel deneyim, anılar ve söyleşi gibi farklı yaklaşımları harmanlayan kitap geçmişten günümüze ve globalde punk’ın kadınlar için anlamını irdeliyor. 

Face It: A Memoir – Debbie Harry

Blondie’nin efsanevi vokalisti Debbie Harry de 2019’da nihayet olup biteni anlatmaya karar veren müzisyenlerden oldu. 70’ler New York’unun bize kazandırdığı en benzersiz gruplardan biri olan Blondie’nin unutulmaz figürü Debbie Harry, kitabında çocukluğundan başlayarak grubunun yükselişini ve düşüşünü anlatıyor; hayatına dair detaylı bir portre çiziyor.

Year of the Monkey – Patti Smith

İşte Türkçe’ye de kazandırılacağına emin olduğumuz bir kitap! En az müzik kariyeri kadar etkili bir yere doğru ilerleyen yazarlık kariyeriyle Patti Smith, sevenlerini mutlu etmeye devam ediyor. Smith bu kez okuyucularını 1969 yılına, Amerika’nın Batı Yakası’na yaptığı bir seyahate götürüyor. İzlenimler, deneyimler, rüya ve gerçekliğin iç içe geçtiği anlar ve şiir… Kitabın Patti Smith tarafından okunmuş sesli versiyonu da mevcut.

Serving The Servant – Danny Goldberg

1991 yılından Kurt Cobain’in ölümüne kadar Nirvana’nın menajerliğini üstlenen, müzik endüstrisinin tanınmış simalarından Danny Goldberg, grup ve Cobain ile geçirdiği yılları aktarıyor. Kitap son zamanlarda Kurt Cobain’e dair yayımlanmış en samimi ve içten kitaplardan biri olarak anılıyor.

Acid For The Children – Flea

Los Angeles’ın suç ve uyuşturucunun kol gezdiği arka sokaklarından dünya çapındaki şöhrete uzanan bir yol… Acid For The Children’da Red Hot Chili Peppers kurucularından Flea, hayatını kaleme alıyor. “Okumak değil, dinlemek istiyorum” diyorsanız kitabı Flea’nin ağızından dinlemeniz de mümkün.

No Encore!

Biyografik olmayan bir müzik kitabı! No Encore! bir oturuşta bitirebileceğiniz türden, eğlenceli ve uçuk müzisyen hikâyeleriyle dolu bir kitap. Kitap, müzisyen ve grupların en utanç verici, en tuhaf ve en vahşi konser deneyimlerini, müzisyenlerin anlatımıyla bir araya getiriyor. Kitapta yer alan isimlerden bazıları ise şöyle: Alice Cooper, Garbage, Linkin Park, Run-DMC, Stooges, Moby ve dahası…

ME – Elton John

Rocketman, içinde bir şeyler harekete geçirmiş olacak ki Elton John, hayatını her alanı ve anlamıyla anlatan otobiyografik ME’yi kaleme aldı. 2019’u kendisine dair bir film ve bir kitap ile taçlandıran Elton John’ın ME’si çıktığı hafta satış rekorları kırdı.

Afternoon With The Blinds Drawn – Brett Anderson

Suede severler için güneşin yeniden doğduğu yıl diyebiliriz. Suede vokalisti Brett Anderson 2018’te yayımladığı ve iyi bir satış grafiği yakalayan Coal Black Mornings’in ardından yeni bir kitap ile aramıza döndü. Önceki kitapta çocukluk ve ergenlik yıllarını kaleme alan Anderson, bu kez grubu Suede ile 90’larda yakaladığı şöhreti, sahne ışıklarını, uyuşturucuyu ve çöküşü anlatıyor.

The Beautiful Ones – Prince

Ölümünden bu yana Prince’e dair yayımlanmış en özel çalışmalarından biri olduğu söylenen bu kitabın öne çıkan tarafı, kısmen de olsa Prince’in kendisi tarafından ölümünden kısa bir süre önce yazılmış olması. Ölümünden önce başladığı otobiyografisini tamamlayamasa da kitap daha önce gün yüzü görmemiş fotoğraflar ve sanatçıya dair el yazılarıyla süslenmiş.  

Hell Is Round The Corner – Tricky

2019’da anlatacaklarım var diyen müzisyenlerden biri de Tricky’di. Bristol’da başlayan sorunlu bir çocukluk, suça bulanmış bir ergenlik ve oradan global şöhrete uzanan dolambaçlı bir yol… Kısaca bir müzisyenin otobiyografisinden bekleyebileceğiniz her şey…