21 yıl sonra aramıza dönen Mr. Bungle’ın “Sudden Death” klibi Derek Cianfrance’dan

Onlarca projeyle dolu müzikal geçmişini eşeleyip, unuttuğumuz ya da özlediğimiz tatları yeniden önümüze çıkarmayı alışkanlık edinen Mike Patton’ın 2020 sürprizlerinin başında Mr. Bungle’ın geri dönüşü var. Mr. Bungle, tam 21 yılın ardından bir stüdyo albümü yayımladı. Üstelik yolculuğun başına dönen, nostaljik bir kayıt.

Mr. Bungle her ne kadar “deneysel metal”, “avangart metal” gibi zorlama etiketlerle anılıyor olsa da grup bundan 35 yıl önce bir thrash metal grubu olarak kurulmuştu. Geçtiğimiz şubat ayında uzunca bir aranın ardından ekibin orijinal üyeleri, yıldız transferlerle bir araya gelmiş ve ilk Mr. Bungle demo kasedi The Raging Wrath Of The Easter Bunny’yi baştan sona çaldığı bir dizi konser vermişti. Sonrasında aynı kadro stüdyoya girdi ve bu demoyu yeniden kaydetti.

Mike Patton, Trevor Dunn ve Trey Spruance üçlüsüne Slayer’dan Dave Lombardo ve Anthrax’tan Scott Ian’ın katılmasıyla oluşan güncel Mr. Bungle kadrosunun nostalji seansı, 30 Ekim günü albüm olarak yayımlandı. Albüme dair duygularımız karışık olsa da ergenlik yıllarımıza işlemiş gruplardan birinin yeniden aramızda olması güzel hissettiriyor doğrusu. 

Bizimle benzer duygular yaşayan isimlerden birinin de yönetmen Derek Cianfrance olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Yeni albümden “Sudden Death” parçasını kliplendiren Cianfrance, Mr. Bungle dinleyerek büyüdüğünü söylüyor. Hatta hayatında sanatsal açıdan bir çıta belirlemiş grubun Mr. Bungle olduğu görüşünde.

Derek Cianfrance’ın rüyası

Derek Cianfrance ve Mike Patton, yönetmenin 2013 tarihli The Place Beyond the Pinesfilmi için birlikte çalışmıştı. “Sudden Death” klibine dair yaptığı açıklamada Mike Patton’dan bu tür bir iş birliği için teklif geldikten sonra hayatının bir rüya olup olmadığını sorguladığına değiniyor Cianfrance. Daha önce hiç video klip deneyimi olmadığını belirtmesine rağmen Patton’ın teklifinde ısrarcı olduğunu da söylüyor.

Şarkının yazıldığı 80’lerde kendisini korkutan unsurlardan yola çıktığını söylediği “Sudden Death” klibinde başrolde taş mankenler var. Nükleer savaş görüntüleriyle distopik bir anlatı yaratan 8 dakikalık klip, duyarsızlaşan modern toplumun bir portresini çiziyor. Tabii 80’ler estetiğiyle.


Yükleniyor...