Duyma yetisini kaybeden bir davulcunun hikâyesi

Eylül, Amerika Birleşik Devletleri’nde “Duyma Engelliler Farkındalık Ayı” olarak geçiyor. Tam da bu zamanda, duyma yetisini kaybeden bir davulcunun hikâyesini odağına alan Sound of Metal filminin ilk fragmanı paylaşıldı.

The Place Beyond the Pines filminin senaristlerinden Darius Marder’in ilk yönetmenlik işi olan yapım, eroin bağımlısı baterist Ruben’in, partneriyle kurdukları punk-metal grubuyla turneledikleri günleri anlatıyor. Yüksek volümlü müzik eşliğinde geçen yıllar, Ruben’in duyma yetisini kaybetmesiyle birlikte yavaş yavaş geride kalmaya başlıyor. Eskisinden tamamen farklı bir hayata adapte olmaya çalışan Ruben, son derece sancılı bir değişim sürecinden geçiyor.

Duyma yetisini kaybeden bir müzisyenle empati kuracağımız filmde, ses efektleri konusunda da ince ve titiz bir çalışma yürütülmüş. Ruben’in duyma problemi yaşadığı sahnelerde kullanılan yenilikçi ses tasarım teknikleri izleyiciyi filmin iyice içine çekme amacı taşıyor. Bu da karakterle daha yakından bir etkileşim kurmamızı sağlayacak.

Aslında Sound of Metal’in konu ettiği hikâye daha önce de sinemaya uyarlanmaya çalışılmış. Söz konusu bu diğer yapım, Derek Cianfrance’ın tamamlanamayan yarı belgesel yarı kurgu projesi Metalhead ve iki kişilik sludge metal grubu Jucifer’in bateristi Edgar Livengood’un hayatını konu ediyor. Filmde Livengood ve partneri Gazelle Amber Valentine’in tüm hikâyeyi seyirciye aktarması planlanmış. Seneler sonra Darius Marder daha farklı bir yaklaşımla bu trajik hikâyeyi Cianfrance’e onaylatmak koşuluyla yeniden ele almış ve tamamlamış. 

Ruben karakterini Rogue One ve Nightcrawler gibi filmlerle tanınan Riz Ahmed canlandırıyor ve filmdeki performansı, eleştirmenlerden epey övgü topladı. Bu rol için 6 ay kadar kısa bir süre içinde davul çalmayı ve Amerikan İşaret Dili’ni öğrenmiş. Ruben’in kız arkadaşı rolünde ise Ready Player One ile tanınan Olivia Cooke var.

Prömiyerini geçen yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan film, sinemalarda vizyona girme fırsatı bulamamıştı. Bu yıl Amerika’da seçili sinemalarda 20 Kasım’da vizyona girecek. 4 Aralık’ta da Amazon Prime Video platformu üzerinden dünyaya açılacak. 

Başrol oyuncusu Riz Ahmed’in deneysel hip hop yaklaşımını benimsediği müzik kariyerinin ikinci uzunçaları da bu yıl yayımlandı. 15 şarkılık konsept albüm The Long Goodbye, hemen aşağıda.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...