21. yüzyılın müzik dinleme alışkanlığı bildirisi: “PRSNT”

Streaming servislerini kullanan dinleyicilerin üçte birinin ilk 30 saniyede bir sonraki parçaya geçtiğini ortaya koyan bir araştırmadan yola çıkan PRSNT başlıklı bir toplama albüm yolda. 

Barcelona merkezli Modern Obscure Music etiketi taşıyacak albüm Ryuichi Sakamoto, Visible Cloaks, Air üyesi Nicolas Godin, Lyra Pamuk, Lafawndah, Lucrecia Dalt, Laurie Spiegel gibi isimlerin yalnızca 32 saniye uzunluğundaki parçalarından oluşuyor. 

Dinlemeye açılan ilk parça ise Visible Cloaks’ın “Lifeworld”ü

21. yüzyılda dinleyicilerin müzikle nasıl etkileşim kurduğu üzerine kavramsal bir ortak bildiri olan PRSNT, Brian Eno’nun Windows 95 başlangıç müziğine benzer bir şekilde zaman kısıtlamasına sahip parçalarla anlatılar oluşturma niyetinde. Bir yandan da mikro ölçekteki bu parçaların, uzun süreli besteler kadar tatmin edici olup olamayacağını da araştırıyor. 

Günlük yaşantıdaki hızla birlikte “derin dinleme” gibi konuların daha da tartışıldığı bir ortamda, bu hıza ayak uydurma amacı taşıyan bu derleme; müziğin dijital dünyadaki geleceği için bir referans noktası olarak değerlendiriliyor.

12 parçadan oluşan albümde, mikro bestelere Shumon Bazar ve François J. Bonnet gibi çağdaş düşünürlerin metinleri ile Araki, Jack Davison, Alessandra Sanguinetti, Elizaveta Parodina, Zhong Lin ve Javier Tles gibi sanatçıların görselleri eşlik edecek. PRSNT’in parça listesi de şöyle:

01 Laurie Spiegel: “Fly By”
02 Pedro Vian / Pierre Bastien: “Memory”
03 Lyra Pramuk: “CAGE”
04 Chassol: “YA!”
05 Nicolas Godin / Pierre Rousseau: “Page Turner”
06 Pascal Comelade: “Segons com”
07 Visible Cloaks: “Lifeworld”
08 Raül Refree: “Vid2020”
09 Lucrecia Dalt: “Cosa”
10 Kelman Duran: “Dead Cat”
11 Lafawndah: “From Name-less City”
12 Ryuichi Sakamoto: “Silence”

Yazı: Biçem Kaya


Yükleniyor...