25. kez Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Türkiye’nin ilk kadın filmleri festivali olarak 1998’den bu yana düzenlenen Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 25. edisyonu için geri sayım başladı. Bu yılki teması “Kadınların Mirası” olarak belirlenen festival 26 Mayıs – 5 Haziran’da, Büyülü Fener Kızılay Sineması ve Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Kadın yönetmenlerin yeni filmlerinden oluşan seçkide Endonezya’dan Vietnam’a, Arjantin’den Hindistan’a dünyanın dört bir yanından 60’ı aşkın film 10 gün boyunca Ankara’da görülebilecek. FIPRESCI Ödülü için yarışacak yapımların yer aldığı “Her Biri Ayrı Renk” bölümünün yanı sıra “Pembesiz Mavisiz”, “Olay Yeri: Aile”, “Küçük Kadınlar”, “Kadın Yok Savaşın Yüzünde”, “Yıkmak Diyor Kadın”, “Ayak Basılmamış Yollar”, “Perdeyi Sahipleniyoruz”, “Türkiye’den Kadın Filmleri” bölümleri de dikkat çekiyor. Programda ilgiye değer birçok filme rastlamak mümkün.

Alcarràs

Gösterilecekler arasında Berlin Uluslararası Film Festivali’nden çeşitli yapımlar dikkat çekiyor örneğin. Altın Ayı’yı kazanan yeni Carla Simón filmi Alcarràs, Jüri Özel Ödülü sahibi Natalia López filmi Robe of Gems, Kaltrina Krasniqi’nin ilk uzun metrajlı kurmacası Vera andrron detin / Vera Dreams of the Sea ile Nina Menkes’in ses getiren belgeseli Brainwashed festival kapsamında seyirciyle buluşacak.

Yönetmen Icíar Bollaín’in San Sebastian’da prömiyer yapan ve En İyi Bask Filmi Ödülü’nü alan son çalışması Maixabel, Romanyalı oyuncu ve yönetmen Alina Grigore’nin yine San Sebastian Film Festivali’nden En İyi Film Ödülü ile dönen filmi Crai nou / Blue Moon, Hindistanlı yönetmen Payal Kapadai’nin Cannes’dan ödüllü belgeseli A Night of Knowing Nothing, Kateryna Gornosta’nın günümüz Ukraynası’nda bir büyüme hikâyesine odaklandığı Stop-Zemlia ve Ha Le Diem’in Vietnam’dan 13 yaşındaki Di’nin öyküsünü anlattığı Children of the Mist gözden kaçırılmaması gerekenlerden.

Festivalde uluslararası yapımların yanı sıra Türkiyeli yönetmenler Ceylan Özgün Özçelik ve Senem Tüzen’in yeni filmleri de yer alıyor. Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nin ikinci filmi 15+, kendilerine şiddet uygulayan kocalarını öldüren Aylin ve Havva’nın mektuplarını takip eden deneysel bir belgesel. Senem Tüzen’in Adam Isenberg ve Noah Amir Arjomand ile birlikte yönettiği, 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması’ndan En İyi Film Ödülü ile dönen Eat Your Catfish ise ALS’li Kathryn’in gözünden bocalayan bir aile portresi çiziyor.

Festival programına erişmek, filmler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bilet satın almak isteyenlerin 25. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin web sitesi kadinlarinmirasi.com’u ziyaret etmesi yeterli.