Yerli sahneden hemen dinlemelik yeni albüm ve tekliler

Yerli müzik sahnesinden, 25 Mart Cuma günü yayımlanmış, dumanı üstünde, sıcak sıcak yeni müzikler. Simge Pınar’dan beklenen yeni albüm, Sinanılmaz’ın prodüktörlüğünü bizzat üstlendiği ilk teklisi, Elif Çağlar’dan 80’lere davet, Nova Norda’dan yeni albüm habercisi tekli, Can Temiz’in bol konuklu ilk uzunçaları ve dahası.

asperger
TEKLİ: Asperger – Bu Nesil Kazanacak
(Mevzu Records)

Yerli punk sahnesinin imza gruplarından birine evrilen Asperger, iki yıla yaklaşan sessizliğini hep bir ağızdan söyleme isteği yaratan bir parçayla boztu. “Bu Nesil Kazanacak”; duymayı, inanmayı ve kendimize hatırlatmayı en çok istediğimiz şeyi söylüyor belki de. “Sadece görmek istedim, dünyayı faşizm olmadan” diyerek, jenerasyonunun isyanına ses veriyor. Bu parçanın bir yeni albüm habercisi olduğunu da umuyoruz! 

simge pınar
ALBÜM: Simge Pınar – Sevgideğer
(Universal Music Türkiye)

Simge Pınar; “Cevap”, “Kendim Olmalıyım”, “Yalnızlık Cesaret İster” ve Barış Demirel’le bir araya gelerek kaydettiği İhtiyaç Molası cover’ı “Ay” ile geri sayımını yaptığı ikinci albümü Sevgideğer’le karşımızda. Geniş alternatif rock haritasının farklı uçlarını kat eden 35 dakikalık akışında, hem rahat ilişki kurulabilecek hem de bol bol düşündürecek bir anlatı kurgulamış. Efe Demiral’ın prodüktörlüğünü üstlendiği albümün “yeni” parçalarından “Peşindeyim”, groove’uyla sırtınızı sıvazladıktan sonra yutması ağır bir lokmayı usulca boğazınızdan aşağı bırakıyor sanki. Hemen peşinden gelen “Gözünde Yaşıyorum” ise dramatik bir filmin final sahnesi için yazılmış âdeta. 

nova norda
TEKLİ: Nova Norda – Zorba
(Bağımsız)

Nova Norda, 2018’den bu yana yayımladığı teklilerin ardından ilk uzunçaları için geri sayımı başlattı. Albümden ilk tadımlık “Zorba”, kendi karanlığıyla yüzleşmekten korktuğu için başkalarına zulmedenlere adanmış bir diss track. Nakaratında şöyle diyor: “Korkuyolar hislerinden ayıp gelir ağlama. Rolü molü geçin gerçek bişi verin bana ya.” Tuna Erlat’ın prodüktörlüğünü üstlendiği parça, oyunbaz bir kurguya ve çarpıcı baslara sahip. 

sinanılmaz
TEKLİ: Sinanılmaz – Hepinizi Takipten Çıkacağım
(BBI Music Co.)

Vicotüco’yla punk damarı kabarık tekliler paylaşan Sinanılmaz, yine kolaylıkla akılda kalan melodilerle retro rüyalara çağırıyor. İlk kez prodüksiyonunu bizzat üstlendiği yeni teklisi “Hepinizi Takipten Çıkacağım”, melodik bir lo-fi pop güzelliği. Derdi de isminden belli, takipten çıkmak istiyor ama bir gün karşılaşırsak diye korkuyor! Kayıtlarda bir diğer BBI Music Co. sanatçısı Berk Çavdar da yer almış.

can temiz
ALBÜM: Can Temiz – AHLAKEN ALÇAK
(GARAJ)

Can Temiz, uzun soluklu kariyerinin ilk solo albümünün yaklaştığını “Ölülerle Konuşmanın Püf Noktaları” teklisiyle vermişti. Sekiz parçadan oluşan albümde gotik unsurlar ön planda ama her parçanın kendine özgü bir sonik dünyası var. Elektronik bir baladla da tam gaz bir punk kesitiyle de yanı başınızda ukulele ile çalıp söylenmiş bir parçayla da karşılaşabilirsiniz. AHLAKEN ALÇAK’ın konukları Ayı Murat, Burcu Erim, Damla Pehlevan ve Fırat Ağacık.

oldeaf
TEKLİ: Oldeaf, Kutay Soyocak, Savai – Fırtına
(Nuhado)

Enstrümantal hip hop prodüksiyonlarıyla tanıdığımız Oldeaf, 2022’deki ikinci teklisinde iki farklı ekolden vokalistle güçlerini birleştirmiş. Jakuzi solisti Kutay Soyocak’ın “canını seven kaçsın” mesajı veren verse’üyle açılan parça, Savai’nin yüksek tempolu flowuyla harlanıyor. Parlak synth katmanlarının üst üste eridiği outrosu da duyduklarınızı sindirmek için bir nefes alma alanı yaratıyor. Bittiği gibi tekrar play’e basmanız olası.

gülinler karakter
TEKLİ: Karakter – Geçenler (feat. Gülinler)
(Bağımsız)

Tuğçe Şenoğul, In Hoodies, Ezgi Alaş gibi isimlerle yaptığı düetler ve geniş remiks koleksiyonuyla tanıdığımız MPC ustası ve prodüktör Karakter’den yepyeni bir tekli. Üstelik bu kez mikrofonun başında Gülinler var. “Geçenler”, ağırbaşlı açılışının ardından sarmal ritimlerle yön verdiği beklenmedik bir dönüşle LA Beat sahnesine göz kırpıyor. Juki imzalı kapak görseli de bir harika! Yeri gelmişken hatırlatalım, Gülinler 30 Mart’ta Jam Session kapsamında Bant Mag. Havuz / Bina’da.

lonasona
TEKLİ: Lonasona – Teras Bar
(Bağımsız)

Kaan Türkyılmaz ve Mustafa Uğur Kaya’dan oluşan Lonasona, bir dans / electropop duosu. İlk albümleri Another World’ü 2020’de yayımlayan ikili, yeni teklisi “Teras Bar”da hafif rüzgârlı ve keyifli mi keyifli bir akşamüstü simülasyonu yaratmış sanki. Akustik enstrümanların ön planda olduğu parça, hikâyesini gitar cümlelerinin nefesli çalgılarla buluşturarak anlatıyor. 

elif çağlar
TEKLİ: Elif Çağlar – Go Go Go
(NUDC)

Elif Çağlar’ın şapkasından ne zaman ne çıkaracağını tahmin etmek neredeyse imkânsız. Farklı vokal stil ve geleneklerini kendine has şekilde yorumlamaktan çekinmeyen Çağlar, yeni solo teklisinde 80’lere süzülmüş. R&B ve soul titreşimlerini klasik 808 ritimleriyle birleştirmiş; cazibeli bir atmosfer yaratmış. Vokallerin yanı sıra tüm altyapılar ve düzenleme de Elif Çağlar’dan.