3 soruda: Clément Louis

Fransız sanatçı Clément Louis, moda dünyasıyla dirsek temasındaki üretimleriyle tanınıyor. Sanat yönetmenliğinin yanı sıra illüstrasyon ve fotoğraf alanında çalışmalarını sürdürmekte. En büyük ilham kaynağının Egon Schiele olduğunu söylüyor ve portre illüstrasyonlarında cinsiyet tanımlarının saydamlaştığı kompozisyonlar yaratıyor. 

Clément Louis’e işlerinin ardındakileri 3 soruda anlattırdık.

İşlerinde dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikir. 

İşlerim duygulara odaklanıyor. Hepimizin belli bir zaman diliminde başa çıktığı günlük ama incitici hisler. Huysuzluk, can sıkıntısı ve yakınlık fikri, resimlerimde yinelenen temalar.

İnsanların senin ve/veya işlerin hakkında bilmesini istediğin bir şey.

Çok kaygılı bir insanım ve resim yapmak; renkler ve karakterlerimin sabit bakışlarıyla stres rutinimden çıkıp bir nefes almama ve kendimi daha az yalnız hissetmeme yardımcı oluyor. Bence bu dönem birbirimize bağlı kalmanın, duygu ve kimliklerimizi benimsemenin ne kadar önemli olduğunu anlamamı sağladı.

“İlham” mutlak gerekli mi, yoksa bir söylenti mi? 

İlham bir şeylere bakma ya da bir şeyleri izleme konusundaki hassasiyetimden geliyor. Her şey olabilir, örneğin metrodaki insanların suratları. Çoğu zaman ilham, kendimi ifade etmek için bir aciliyet hissettiğim zaman doğal olarak geliyor.