3 Soruda: Daha da – Sedat Girgin

Sedat Girgin’in üçüncü kişisel sergisi Daha da 19 Aralık’ta Galeri 77’de açılıyor. 26 Ocak’a kadar açık kalacak sergide Girgin’in bireylerin, çiftlerin veya toplulukların herhangi bir konudaki tatminsizliği, doyumsuzluğu ve tüm bunların üzerine bir de kendini ispat etme, ön plana çıkarak kendini gösterme çabaları üzerine, ego ve benlik sorgulamaları içeren işleri yer alacak.

Yeni sergisinde büyük bir duvara asılacak boş bir tuvali, serginin hazırlık aşamasında, yerinde bir işe dönüştürecek olan Girgin, eserin boş tuvalden tamamlanmaya uzanan sürecini baştan sonra kayıt aldı. Yeni serisine dair üç sorumuzu cevaplayan Girgin’in yanıtlarından önce bu sergi için kaleme aldığı metni paylaşıyoruz.

 “Yeni dünyanın büyük meseleleri…

Güç mü algılarımızı değiştiren, yoksa şehvet mi bizi kör eden? Varlığımızın gerçekliğinde yüzsek benliğimizle karşılaşır mıyız? Doğanın iplerini elinde tutan insan, kendini göstermek için hangi gösteriş nesnelerine ihtiyaç duyar? Bir gerçeklik olarak algılanmak istenen görünüm, hangi yansımalar ve yanılsamalarla karşımıza çıkacaktır?

Kendini kaybetmişken bir başka kendinle tanıştın. Onu sevecek misin yoksa kabul mü edeceksin? Belki de tam olarak istediğin buydu ama şimdi bir başka kendini arama yolculuğuna çıkma vakti.

Altınlarıyla gözlerinizi kamaştıracak, hayal kırıklıklarını ise bu gösterişleriyle örtecekler. İştahlı marifetlerini gösterirken kendi egolarını tahmin edecek ve sizleri bu doyumsuzluklarıyla bilinçsizleştirecekler.

Egolarınızı kapıda çıkarabilirsiniz.

Dahası var ve hep de var olacak.

Yeni dünyaya hoş geldiniz! Burada her şey sahte…”

Ben Şahsen Kendim__Me Myself & I_80X140 cm_Acrylic on Canvas

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi?
Astarsız tuvali boyamanın zorluğu.

Bu sergiye hazırlanırken aklında dolaşan bir düşünce?
Zamanı durdurmayı çok istedim. Kafamda çok fazla renk kompozisyon kombinasyonu oluşuyordu ve bunları tuvale aktarmak istiyordum. Yetişememe korkusunu sürekli olarak yaşadım diyebilirim.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey?
Sergi salonunun kapalı olduğu bir gün sandalyemi alıp işlerin başında uzun uzun oturup izlemek istiyorum.

Daha da_Even More_90X140cm_Acrylic on Canvas

DDSG 04DDSG 12