3 soruda: Dani Torrent ve şefkatli illüstrasyonları

Barcelona doğumlu illüstratör, ressam ve yazar Dani Torrent, işlerinde zarif ve ruhani bir atmosfer yaratıyor. Sanat ve tasarım okulu Escola de la Llotja’da illüstrasyon eğitimi alan sanatçı, 2008’den bu yana, Kalandraka ve Random House gibi yayınevlerinden çıkan farklı formatlardaki birçok kitabı da resimledi. 

2021’de Çin merkezli grafik yarışması Hiiibrand Awardsta jüri ödülü kazanan Dani Torrent, işlerinin ardındakilere dair 3 soruluk anketimizi yanıtladı. 

Dani Torrent

Çalışmalarında dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikir?

İşlerimin merkezindeki duygu benim için melankoli: Geçen zaman, hatıralar, kayıp..  Aynı zamanda işlerimde maddi şeylerdense şefkatin önemine odaklanmaya çalışıyorum, biraz da şiir yazmaya.

İnsanların senin ve/veya çalışmaların hakkında bilmesini istediğin bir şey?

İllüstratör olmakla ilgili heyecanlı bulduğum şeylerden biri yazdığım her kitap için yeni bir tarz keşfetmek. Her ne kadar beni bazen kendi tarzımı bulmakla ilgili zor bir duruma sokuyor olsa da. Her zaman zıtlıklarla çalışıyorum, onları kompleks bir sentezde birleştiyor, daha katmanlı işler yaratmak için en bariz duygulardan kaçınmaya çalışıyorum. İşlerimde neşeyi ve üzüntüyü hep başka duygularla lekeliyorum. Böylece daha katmanlı ve gizemli oluyorlar. 

“İlham” mutlak gerekli mi, yoksa bir söylenti mi?

İlham, insanı bir şey yaratmak için harekete geçiren kıvılcımdır. Bazen bir şey görürsünüz veya sizi masanıza gidip çizmeye başlamaya mecbur kılan bir fikir gelir aklınıza. Ama ilhamın size çok çalışmak zorunda kalmadan ne yapacağınızı söylediği fikri bence bir mit. İlham bence ifade etmek istediğiniz şeyle bir bağlantı bulmaktır, ama bunu dışarıya nasıl aktaracağınızı bulmak çok fazla zihinsel egzersiz ister. Bazen ilhamı bir süre sizi tatmin etmeyen bir işte çalıştıktan sonra bulabilirsiniz sadece.

Dani Torrent
Dani Torrent
Dani Torrent
Dani Torrent
Dani Torrent
Dani Torrent

Çeviri: Elif Öz