3 soruda Merve Erbilgiç ve Poetry Visions sergisi

Zaragozalı görsel sanatçı Jesús Cisneros ile resimli kitaplar üreten bağımsız yayınevi Shhhbooks’un kurucusu, illüstratör Merve Erbilgiçin şiirleri renklere, çizgilere tercüme ettiği işlerini bir araya getiren Poetry Visions sergisi, 8 Ekim’e kadar Bant Mag. Havuz / Bina’da görülebilir.

Sanatçılardan Merve Erbilgiç, işlerinin ardındakilere dair üç soruluk anketimizi yanıtladı.

Marve Erbilgiç
insanlar / People
45×28cm – Mixed media
ORHAN VELİ

İşlerinde dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikir?

Samimiyet, duygusal derinlik ve anlamsallık.

Akıl ve duygunun bir arada olduğu projelerle ilgileniyorum. 

İşlerin üzerinde çalışırken odaklanmana ya da ilham almana destek olan ritüel, rutin ya da metotların var mı? 

Sabahın erken saatlerde çalışmaya başlamak benim için önemli. Zihnimin dinlenmiş ve sakin olması gerekiyor. İşlerine tutkuyla bağlananların yaşayış biçimleri, hayatları ve eserleri üzerine araştırmayı seviyorum. Tüm sanat dalları ile ilgilenmek ilgimi çekiyor ve çizgilerimi besliyor. Ailemde dans etmeyi seven çok kişi var ve özellikle dans, şiir ve müzik bana ilham veriyor. 

“İlham” mutlak gerekli mi, yoksa bir söylenti mi? 

İlham yalnızca ben çalışırsam ortaya çıkıyor. Bu yüzden her gün yarım saat bile olsa çizim yapmaya çalışıyorum. El ve beyin bağlantısını koparmamaya çalışıyorum. 

Çalışmalarım süresince taze ve yeni olanla karşılaşabilmek için bazen sabırla beklemem gerekiyor. Sıklıkla hata yapıyorum, fakat bunun olmasına izin verip çalışmaya devam ediyorum. Kendimi tamamen güvende hissedene kadar bu süreç devam ediyor. Çiziyorum, özür diliyorum, tekrar çiziyorum! Bitirdiğimi anladığımda, illüstrasyonların ilk düşünce ve eskizlerimden çok farklı yerlere gelmiş olduğunu fark ediyorum. Yani aslında kâğıt üzerinde kendimin yeni bir versiyonuyla karşılaşmış oluyorum. Bu deneyim bana çok ilham verici, heyecanlı ve enteresan geliyor.  

Jesús Cisneros
[Red Series}
Hereida / Hurt
180 × 250 mm
kâğıt üstüne yağlı boya
SANTA TERESA DE JESÚS
Jesús Cisneros
Black Series
Noche oscura / Dark night
180 × 250 mm
kâğıt üstüne yağlı boya
SAN JUAN DE LA CRUZ
İmzalı baskılar, çanta ve t-shirt gibi ürünler de sergi alanında satışta.