3 Soruda: "Mesafenin İçinden 1" - Kıvılcım Güngörün

Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, bu Cumartesi Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Sergisi öncesinde Kıvılcım Güngörün’e 3 soru sorduk.

Bu sergiden önce bilmediğin bir bilgi ne olabilir?
Hieronymus Bosch’un resimlerini ilk defa yakından inceleme fırsatım oldu, iyi bir arkadaşımın evinde. Daha öncesinde beni bu kadar etkilememişti, sadece birkaçını görmüşüm zaten. Bir sürü bilgi aktı onlardan, ne olduğunu tam söyleyemediğim. İçine girmek isterim her birinin bir süreliğine, ama çok da uzun değil.

Bu sergiye hazırlanırken aklında sürekli dolaşan bir düşünce oldu mu?
Hazırlık süresince bir geziye çıkmıştım. Çok hareketli ve dolu geçti günülerim aslında. Sevdiğim insanlarla vakit geçirip, yeni bir sürü insanla tanıştım. Keyfim yerindeydi ama genel olarak uyku tutmadı gözümü, anılar sıraya girdi. Geçmiş ihtimalleriyle boğuştum tüm bu güzellikler içinde. Pek karamsar ve hüzünlüydü kısaca günlerim. Karışık bir dönemdeydim. Proje de tüm bu durumlar içindeyken yeni başladı, sergilenecek oluşu da düşüncelerimin iyi dostu oldu. Tatlı mini planlarla ilerlememi sağladı. Yani işlerin hepsi de bu birkaç aylık süreçten olacak.

Bu sergiden sonra yapmak istediğin ilk şey nedir?
Karar vermem gereken birkaç konu var, zamana ihtiyacı olan. Sakin ve durağan bir şekilde. Bir süre yalnız kalıp kendimle vakit geçireceğim bir alan yaratmalıyım. Onunla beraber geçtiğimiz yıllarda yaptığım ve düzenleyemediğim çok fazla proje, seri, fikir biriktirdim. Dağınıklıkları yük olmaya başladı. Onlara yeni bilgiler ekleyerek bir toparlanma sürecine girmeyi planlıyorum.

k2