3 soruda Murat Kalkavan’ın kurgu evreni

İstanbullu sanatçı Murat Kalkavan, işlerinde sembolizm unsurunu kabartarak farklı canlıların yaşadığı bir ortak evren yaratıyor. Kendine has karakter tasarımlarıyla reklam dünyasında olduğu kadar video oyunları için yaptığı çalışmalarla da adından söz ettirmekte. KRÜW ekibinin de bir parçası olan Kalkavan, Gerekli Şeyler ortaklığıyla geçtiğimiz yıl hazırladığımız dijital sergi AKIRA’da da bir işiyle yer almıştı.

Kalkavan’a işlerinin ardındakileri 3 soruda anlattırdık.

İşlerinde dokunmayı sevdiğin üç duygu ya da fikir.

Kurguladığım mitolojik evren ile oynamayı ve onu keşfetmeyi seviyorum. 

Üç adet sayacak olursak; orman, ateş, hayvanlar diyebilirim. Ormanın özgürlük ve yalnızlık hissiyatı içerisine insanın içgüdüsel davranışlarını temsil eden hayvanları yerleştiriyorum; bu hayvanlar birbirleriyle ve çevreleriyle devamlı bir mücadele hâlindeler. Ve tabii bir de dış etkenler var; bunların içerisinden de yok edici gücü temsilen ateşi kullanmayı seviyorum. 

İnsanların senin ve/veya işlerin hakkında bilmesini istediğin bir şey.

Üretirken her zaman huzursuz ve stres içerisinde olurum. Bütün süreç boyunca bu devam eder, bu durum belli bir sınıra ulaştığında da üretmekten uzaklaşırım. Belli bir süre sonra yeniden aynı rutine geri dönerim. Tekrar geri döndüğümde yeni bir bakış açısı kazanmış olurum, üretmeye karşı duyduğum özlemi fark ederim. Tekrar stresli ve huzursuz bir dönem başlar… Böyle bir döngü içerisindeyim genellikle.

“İlham” mutlak gerekli mi, yoksa bir söylenti mi? 

Aklımız üreteceğimiz şeye takılı olduğu sürece her şey buna ilham olabilir bence. Çok büyük anlamlar aranması gerektiğine inanmıyorum. Bazen bir diyalog, bazen de gördüğümüz bir enstantane çok güzel bir başlangıca vesile olabilir.