30 Nisan Uluslararası Caz Günü kapsamındaki "Beş Konser Tek Akşam" etkinliğini mercek altına aldık

Geçtiğimiz sene Thelonious Monk Caz Enstitüsü işbirliğiyle gelişen Uluslararası Caz Günü, dünyada UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock’un da girişimiyle düzenlenen bir proje.  2013 yılında da İKSV işbirliğiyle cazın kültürlerarası diyalogunun bir parçası olarak Türkiye’de de 30 Nisan günü Uluslararası Caz Günü olarak kutlamaya başlandı. Bu vesileyle başlayan Garanti Caz Yeşili “Beş Konser Tek Akşam” etkinliği ise ikinci senesinde de hız kesmeden devam ediyor. Nostalgia 77, Back To Bop Feat Noa Lur, Caz Ağacı: Chet Baker, Evgeny Grinko ve Micatone bu gecede sahne alacak isimler. Babylon, Nardis, Salon İksv, Garajistanbul, Nublu ise bu seneki Uluslarası Caz Günü’nün mekanları olacak. Bu mekanların sosyal medya sayfalarını ya da web sitelerini sıkı takip edin, bizden söylemesi. Yapacakları yarışmalar sonucu dağıtacakları pass cardlarla her mekana ücretsiz giriş hakkı sağlanacak. Ayrıca Garanti Caz Yeşili’nin sosyal medya hesabından ve KonserVe aplikasyonundan konserlere dair daha fazla bilgi edinebilir hem de bu yarışmalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz, takipte kalın!

Garanti Caz Yeşili kapsamındaki bu yılki Uluslararası Caz Günü’ndeki beş etkinliğin misafirlerini biraz daha yakından tanıdık ve neden gidilmeli diye soruşturduk.

Garanti Caz Yeşili kapsamındaki bu yılki Uluslararası Caz Günü’ndeki beş etkinliğin misafirlerini biraz daha yakından tanıdık ve neden gidilmeli diye soruşturduk.

NOSTALGIA 77

Kimdir: Yapımcılığını, besteciliğini  ve şarkı sözü yazarlığını İngiliz Benedict Lamdin’in üstlendiği vokallerde Alman Jose Peiz’le country/soul vokal Jeb Loy Nicholas vardır.

Nasıldır: Modern Caz içinde bir yanıyla gizemli bir yanıyla ise neşeli ve canlı melodileri ile içleri kıpır kıpır yapıyor.

Bugüne Kadar Neler Yaptı: 2006 yılında yayınlanan Borderlands çalışmaları ile en iyi caz uzun çaları dalında BBC Worldwide Ödülü’nü kazandılar. Beşinci stüdyo albümü A Journey Too Far’ı ise geçtiğimiz ay çıkardılar.

Neden gidilmeli: Modern Caz severlerin kaçırmaması gereken ama bir yandan da herkese hitap eden bir grup.

Nerede: Babylon

Ne zaman:  21:30

Nostalgia 77 – Sleepwalker

BACK TO BOP FEAT NOA LUR

Kimdir: Önder Focan’ın projesi olan Back To Bop repertuarından seçtiği beste ve düzenlemelere yer verirken kendisine İspanyol şarkıcı Noa Lur eşlik edecek. 14 yaşından beri müzikle uğraşan Noa, on dokuz yaşından beri de Madrid’de yaşıyor ve bir süredir caz, blues ve funk gruplarıyla çalışıyor.

Nasıldır:  Önder Focan’ın seçkileri ve Madrid’in bu tanınan caz vokalistinin buluşturacak.

Bugüne Kadar Neler Yaptı: Önder Focan 1999’dan beri katıldığı Caz seminerleriyle caz konusunda gelişmiş bir bilgisi vardır ve 2002’de eşi ile beraber Galata Kuledibi Sokak’ta Nardis adlı caz kulübünü açmışlardır. Noa Lur yedi yaşında aldığı bale eğitimi daha sonra oyunculuk, görsel sanatlar gibi alanlarla dolu dolu olan cvsinde en büyük yer ise müziğin.

Neden gidilmeli: Önder Focan’ın seçimlerine güveniyoruz ve İspanya’nın ılıman havasından gelen bir Kadın Caz Vokali dinleyecek olmakta heyecanlandırıyor.

Nerede: Nardis

Ne zaman:  21:30

Noa Lur -Un Poco Mas 

http://youtu.be/mWqWvy8-Cak

CAZ AĞACI: CHET BAKER

Kimdir: İstanbul Caz Sahnesinden Ayşe Gencer, Ülkü Aybala, Evrim Özşuca vokal olarak Chet Baker’ı yeniden yorumlayacaklar.

Nasıldır: Daha önce 2011’de Billie Holiday, Ella Fitzgerald ve Nina Simone, 2012’de Frank Sinatra Ray Charles, Antonio Carlos Jobim 2013’te Cole Porter, George Gershwin ve 2014’te ise Miles Davis ve Louis Armstrong’la başlayan “trompet dahileri vokallerle renkleniyor” serisi Chet Baker’la devam ediyor.

Bugüne Kadar Neler Yaptı: Oklahoma’lı müzisyen Chet Baker, 1950’de başladığı müzik hayatında ilk olarak Gerry Mulligan dörtlüsüne katıldı ve bu toplulukla yaptığı My Funny Valentine solosu ile ünlendi. Caz geçmişinin en büyük trompetçilerinden sayılmaktadır.

Neden gidilmeli: Böyle bir efsaneyi yeniden yorumlayan bu üç vokal ve İmer Demirer (trompet), Kent Mete (piyano), Baran Say (kontrbas), Olgun Açar (davul)  dörtlüsü kaçmaz gibi.

Nerede: Salon İksv

Ne zaman:  21.30

Chet Baker – My Funny Valentine

EVGENY GRİNKO

Kimdir: Henüz daha 21 yaşında olan Moskova’nın yakınlarındaki Zhukovsky adlı küçük bir kasabadan çıkan Rus piyanist.

Nasıldır: Bir yanıyla hüzünlü ama bir yandan da garip bir huzurla kaplayan, ruhu dinlendiren bir haleti ruhiyesi var.

Bugüne Kadar Neler Yaptı: Cinematic Melodies ve Winter Sunshine diye iki kısaçalar yayınladı. Özellikle Vals şarkısıyla Youtube’da kendine oldukça fazla sayıda hayran edindi. İlk uzun çalarını ise Nisan ayında yayınladı.

Neden gidilmeli: Yeni şeylere açık piyano ve post-rock dokunuşları ve keyifli bir gece için Grinko’yu çello, keman, akordeon dan oluşan beş kişilik ekibiyle sahne de izleyin.

Nerede: Garajistanbul

Ne zaman:  22:00

Evgeny Grinko – Valse

MICATONE

Kimdir: 2001 yılında kurulan, Berlin menşeili gitarda Boris Meinhold, davulda Tim Kroker ve tuşlularda ise Sebastian “Hagen” Demmin’in yer aldığı vokallarde Lisa Bassenge’ın destek verdiği nu-jazz grubu.

Nasıldır: Drum & Bass, House, Trip Hop, Folk ve Caz’ı iç içe geçiren bir grup.

Bugüne Kadar Neler Yaptı: Jazzanova’nın plak şirketi Soner Kollektiv’le dört albüm çıkardılar. En sonuncusu 2012’de Wish I Was Here’le yeniden yollara düşmüş.

Neden gidilmeli:  2000’lerden bu yana ne yaptığını bile ve farklı müzik türlerini caz içinde yerli yerinde harmanlayan bir grup bizce kaçmaz.

Nerede: Nublu

Ne zaman:  23:30 ilk set, 01:00 ikinci set

Micatone – Handbrake