33. Ankara Film Festivali’ne başvurmak için son haftalar

İlk kez 1988’de Ankara Film Şenliği adıyla gerçekleştirilen Ankara Film Festivali, 1992’den bu yana Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı çatısı altında düzenleniyor; Türkiye ve dünya sinemasından örnekleri Ankara seyircisine buluşturuyor. 33. edisyonu için geri sayım devam eden festivale başvurular, 14 Eylül Çarşamba gününe dek devam ediyor.

Gösterim seçkisinde ünlü yönetmenlerin ödüllü filmlerine yer verecek festival aynı zamanda Ulusal Uzun, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışmaları aracılığıyla ilk veya ikinci filmini çekecek olan yönetmenlerin kariyer gelişimine bir kez daha katkı sağlayacak. Senaryo aşamasındaki uzun kurmaca yapımların başvurabileceği Proje Geliştirme Desteği’yle ise Türkiye sinemasında yeni üretimlerin teşvik edilmesi amaçlanıyor. En İyi Uzun Film için 50 bin, En İyi İlk Film için 20 bin, En İyi Belgesel Film için 20 bin, En İyi Kısa Film için 10 bin ve En İyi Proje için 30 bin TL’lik bir ödül bütçesi ayrılmış.

33. Ankara Film Festivali’ne başvurmak isteyen sinemacılar, yarışma ve gösterim şartlarının yer aldığı yönetmeliklere ve başvuru sayfasına festivalin web sitesi üzerinden ulaşabilirler.

3-11 Kasım’da düzenlenecek 33. Ankara Film Festivali’nde gösterimlerin bir kez daha Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşeceğini ekleyelim.