34. İstanbul Film Festivali’nden her zevke uygun 68 film

Bu yıl 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan 34. İstanbul Film Festivali’nde 200 civarı film seyirci karşısına çıkacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iki haftaya tamamını sığdıramayacağımız bu listeden görebildiğimiz kadarını görmek öncelikli tercihimiz elbette. Bunun için yarışmalı yarışmasız bölümlerin heyecan verici başlıkları arasında saatler süren bir gezintiye dalıp, özenli listeler oluşturmak üzere kolları sıvadık. Tek ve ideal bir liste yerine, her zevke uygun başlıklar üzerinden giderek, dikkatimizi çeken 68 filmi, kendimize has mini listelerde sıraladık.

Yazı: Melikşah Altuntaş

Şöyle ki:

 

YARIŞMALI BÖLÜMLERDEN ÖNE ÇIKAN 9 FİLM

Festivalin ulusal, uluslararası ve sinemada insan hakları yarışmalarından öne çıkan filmler arasında, yeni filmlerini merakla beklediğimiz ustaların yanı sıra, ilk filmleriyle karşımıza çıkan isimler de var.

* Phoenix – Christian Petzold

* Sarmaşık – Tolga Karaçelik

* Itsi Bitsi – Ole Christian Madsen

* Tigers – Danis Tanovic

* Kar Korsanları – Faruk Hacıhafızoğlu

* Zvezda/Star – Anna Melikyan

* Limonata – Ali Atay

* Catch Me Dady – Daniel Wolfe

* Nefesim Kesilene Kadar – Emine Emel Balcı

 

“BÜYÜK ÖDÜL” PEŞİNDEKİLERE 5 FİLM

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Berlin Film Film Festivali’nden Altın Ayı ve yönetmen ödülüyle ayrılanlardan, Venedik ve Cannes’dan ödüllülere uzanan, incelikli filmlerden bir demet, büyük ödül kazanmış filmleri kaçırmak istemeyenlere…

* Taxi – Jafar Panahi

* The Postman’s White Nights – Andrey Konchalovsky

* Cialo – Malgorzata Szumowska

* Party Girl – Marie Amachoukeli, Claire Burger, Samuel Theis

* Gett: The Trial of Viviane Amsalem – Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz

 

“GENÇLİK BAŞINDA DUMAN”LARA 6 FİLM

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da kahramanlarını genç karakterlerin oluşturduğu ve onların dünyasını merkez alan filmler mevcut. Bunlar arasında özgürlük mücadelesi verenlerden ıstırap içindekilere, kahramanlık peşinde koşanlardan aşka düşenlere kadar çok sayıda dert var…

* Short Skin – Duccio Chiarini

* Trash – Stephen Daldry

* Pride – Matthew Warchus

* Lost River – Ryan Gosling

* Hermosa Juventud/Beautiful Youth – Jaime Rosales

* Hungry Hearts – Saverio Costanzo

 

amerikan bagimsizlari (ara gorsel)

 

AMERİKAN BAĞIMSIZI MÜPTELALARINA 6 FİLM

Son filmini meraktan çatladığımız Amerikan bağımsız sinemasının ustalarından, genç neslin başarılı yönetmenlerine uzanan bu altı filmlik listede, yepyeniler ve yıl boyu ödül listelerini domine eden filmler de mevcut.

* Ned Rifle – Hal Hartley

* Inherent Vice – Paul Thomas Anderson

* 45 Years – Andrew Haigh

* Listen Up Philip – Alex Ross Perry

* Before I Disappear – Shawn Christensen

* Manglehorn – David Gordon Green

 

BELGESEL TUTKUNLARINA 6 FİLM

Belgesel sinemada bu yıl Oscar’dan büyük festivallere uzanan uzun bir liste festival salonlarında seyirciyle buluşacak. Bizim radarımıza girenlerdeyse Avrupa sinemasının usta yönetmenlerinin işleri ve diğer dikkat çekici yapımlar mevcut.

* Im Keller/In The Basement – Ulrich Seidl

* National Gallery – Frederick Wiseman

* Citizenfour – Laura Poitras

* The Salt of the Earth – Wim Wenders

* Virunga – Orlando Von Einsiedel

* Yollara Düştük – Deniz Yeşil

 

KUZEY AVRUPA BAĞIMLILARINA 5 FİLM

Kuzey Avrupa filmlerine dergi ahalisi olarak özel bir ilgimiz olduğunu gizleyecek değiliz… Bu yılki gibi merak cezbedici filmleri de uzun zamandır bir arada görmemiştik açıkçası…

* Fúsi/Virgin Mountain – Dagur Kári

* Mot naturen/Out of Nature – Ole Giæver ve Marte Vold

* Flugparken/Blowfly Park – Jens Östberg

* Vonarstræti/Life in a Fishbowl – Baldvin Zophoniasson

* The Visit – Michael Madsen

 

FESTİVAL GEDİKLİSİ USTALARDAN VAZGEÇEMEYENLERE 11 FİLM

Festivalin belki de en güzel tarafı, hemen her yıl yeni filmlerini bu festivalde gördüğümüz, yollarını gözlediğimiz isimlerin son işlerine nihayet kavuşabilmek… Bu yıl da kendisine ait özel bir bölümde tüm filmlerinin de olduğu Lisandro Alonso’dan Ozon’a, Greenaway’den Dumont’a kimi ararsanız var!

* The New Girlfriend – François Ozon

* Eisenstein in Guanajuato – Peter Greenaway

* The Face of an Angel – Michael Winterbottom

* Jauja – Lisandro Alonso

* The Duke of Burgundy – Peter Strickland

* Victoria – Sebastian Schipper

* From What is Before – Lav Diaz

* Le règne de la beauté/An Eye for Beauty – Denys Arcand

* P’tit Quinquin/Li’l Quinquin – Bruno Dumont

* Ja-yu-eui eon-deok / Hill of Freedom / Hong Sang-soo

* The Riot Club – Lone Scherfig

 

donem filmleri (ara gorsel)

 

DÖNEM FİLMİ TAKİPÇİLERİNE 5 FİLM

Kabarık giysiler, dönem üniformaları, tutku dolu aşklar, derin acılar, büyük haksızlıklar… Bu bileşenlerin tuttuğu örneklere kafadan dalanlar da bu yıl festivalden mutlu ayrılacak gibi…

* Far From the Madding Crowd – Thomas Vinterberg

* Elser/13 Minutes – Oliver Hirschbiegel

* Saint Laurent – Bertrand Bonello

* A Little Chaos – Alan Rickman

* Casanova Variations – Michael Sturminger

 

YILDIZ OYUNCU MERAKLILARINA 4 FİLM

Festivalin gala filmlerine alan açtığı bölümünde yer alan ve aralarında Nicole Kidman, Ben Stiller, Jessica Chastain, James Franco, Tommy Lee Jones, Naomi Watts gibi yıldızların son filmleriyle arzı endam ettiği bu mini listemizdeki yönetmenler de yabana atılacak gibi değil…

* While We’re Young – Noah Baumbach

* A Most Violent Year – J.D. Chandor

* The Homesman – Tommy Lee Jones

* Every Thing Will Be Fine – Wim Wenders

 

POLİTİK SİNEMA SEVDALILARINA 5 FİLM

Aksiyondan maceraya, dramdan gerilime politik sinemanın alanına giren hemen her türde filmin olduğu bu listede mizaha dahi yer var!

* Court – Chaitanya Tamhane

* ’71 – Yann Demange

* War Book – Ben Harper

* Negociador – Borja Cobeaga

* La Trattativa/The State-Mafia Pact – Sabina Guzzanti

 

KATIKSIZ EĞLENCE İÇİN 6 FİLM

Bilet almadan önce bir saniye bile düşünmemeniz gereken, ele aldığı türde, size katıksız bir eğlence vaat eden filmler de bu yıl festival programındaki çeşitli bölümlere sıralanmış durumda. Her birine 2 yıl garanti veriyoruz.

* Müjdeler Var Yurdumun Toprağına Taşına, Erdi Sinemam 100 Şeref Yaşına! – Melik Saraçoğlu ve Hakkı Kurtuluş

* It Follows – David Robert Mitchell

* Rimolar ve Zimolar: Kasabada Barış – Nermin Er, İsmet Kurtuluş

* The Little Death – Josh Lawson

* Bizans Oyunu – Emre Akay

* Dead Snow 2: Red vs. Dead – Tommy Wirkola