39. İstanbul Film Festivali’nde ulusal yarışma ödülleri sahiplerini buldu

39. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni, 28 Temmuz Salı gecesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşti. Ödüllerde başı çeken filmler; lezbiyen bir aşkı anlatan Aşk, Büyü vs., devletin bütün yayınlara el koyup tek bir ağ üzerinden yayın yaptığı distopik bir Türkiye’de geçen Bina ve İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan Dr. Kemal Güner’in yirmi dört saatini anlatan Nasipse Adayız oldu.

Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Yapımı 2019-2020 sezonunda tamamlanan 11 filmin yarıştığı Ulusal Yarışma’nın büyük ödülü Altın Lale’yi Ümit Ünal’ın yönettiği Aşk, Büyü vs. kazandı. Yönetmen ve senarist Mahmut Fazlı Coşkun’un başkanlığını üstlendiği jüri, ödülü “Sadeliğiyle, karakterlerini ve anlattığı çevreyi romantize etmeden, hikâyesini çabasızca aktardığı, hem içerden hem de dışarıdan bütünlüklü bir bakış sunduğu ve bizi her adımda öyküsüne biraz daha inandırdığı gerekçesiyle” sözleriyle takdim etti. En iyi senaryo ödülü de Ümit Ünal’a giderken, Aşk, Büyü vs’nin başrol oyuncuları Selen Uçer ve Ece Dizdar, en iyi kadın oyuncu ödülünü paylaştı.

Fotoğraf: Poyraz Tütüncü

Geceden üç ödülle ayrılan bir diğer yapım da Orçun Behram imzalı Bina oldu. “Beden korkusunu” konu eden atmosferik anlatımıyla Bina, Onat Kutlar anısına verilen jüri özel ödülüne layık görüldü. Engin Özkaya aynı filmle en iyi görüntü yönetmeni ödülünü kazanırken, Can Demirci de LU Records sponsorluğunda verilen en iyi özgün film müziği ödülünün sahibi oldu.

Ercan Kesal, ilk uzun metraj yönetmenlik deneyimi olan Nasipse Adayız’la en iyi yönetmen  ödülünü kazandı. En iyi kurgu dalında da ödül Nasipse Adayız’la Ali Aga’ya gitti. Ulusal Yarışma’da en iyi erkek oyuncu da Körleşme filmindeki performansıyla Fatih Demirci oldu.

Ulusal Yarışma:

Altın Lale En İyi Film: Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
Onat Kutlar anısına Jüri Özel Ödülü:  Bina / Orçun Behram 
En İyi Yönetmen:  Ercan Kesal (Nasipse Adayız)
En İyi Senaryo Ödülü: Ümit Ünal (Aşk, Büyü vs.)
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Selen Uçer & Ece Dizdar (Aşk, Büyü vs.)
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Fatih Al (Körleşme)
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü:  Engin Özkaya (Bina)
En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Nasipse Adayız)
En İyi Özgün Müzik Ödülü: Can Demirci (Bina)

Ulusal Yarışma’da üç ödül kazanan Bina’nın yönetmen Orçun Behram, Seyfi Teoman en iyi ilk film ödülünün de sahibi oldu. Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI’nin İstanbul Film Festivali kapsamında verdiği özel ödül de Nasipse Adayız filminin oldu.

Ulusal Kısa Film Yarışması’nda da en iyi kısa film ödülü “Esrarengiz bir atmosfer ile ölümü, ölü zamanları ve rüyaları karakterin parçalı yolculuğunda bir araya getiren sonsuz bir döngü” olarak tanımlanan Arda Çiltepe imzalı Siyah Güneş’e gitti. Konstantina Kotzamani, Gökalp Gönen ve Boran Kuzum’dan oluşan jüri, Ergin Erden’in Ahtapot filmini de mansiyona layık gördü.

9–20 Ekim’de devam edecek 39. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması bölümünde yer alacak filmler de açıklandı. 

Ulusal Belgesel Yarışma Filmleri şöyle:

Ah Gözel İstanbul, Yönetmen: Zeynep Dadak 
Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü, Yönetmen: Alper Şen 
Asfaltın Altında Dereler Var!, Yönetmen: Yasin Semiz 
Göbeklitepe Sakinleri, Yönetmen: Sedat Benek 
Kadınlar Ülkesi, Yönetmen. Şirin Bahar Demirel 
Kuyudaki Taş, Yönetmen: Gökçin Dokumacı 
Maddenin Halleri, Yönetmen: Deniz Tortum 
Mimaroğlu, Yönetmen: Serdar Kökçeoğlu 
Miss Holokost Survivor, Yönetmen: Eytan İpeker 
Muhammed Ali, Yönetmenler: Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken 
Tenere, Yönetmen: Hasan Söylemez