42. İstanbul Film Festivali jüri üyeleri belli oldu

İKSV tarafından düzenlenen, 42. yaşını kutlamak üzere olan İstanbul Film Festivali, bu sene 7-18 Nisan tarihleri boyunca bizimle. Kolektif şekilde deneyimlenen festival ruhuna, film arası koşturmacalarına, gösterimler sonrası tanıdık yüzlerle sinema sohbetine doymak için geri sayım başlamışken; İKSV’den festivale yönelik haberler gelmeye başladı. 


42. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması bölümü filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri duyuruldu. Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner de yer alıyor.

Festival programındaki Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisi yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın, yönetmen Nazlı Elif Durlu, yapımcı ve yönetmen Chadi Zeneddine olarak açıklandı. Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer alırken; Ulusal Kısa Film Yarışması’nda ise fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl, yönetmen – çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ile yönetmen Volkan Güney Eker jüri koltuğuna oturacak.

42. İstanbul Film Festivali ulusal yarışmalarında yer alacak filmler mart ayı sonunda, programın bütününün açıklanacağı basın toplantısıyla duyurulacak.