7 Aralık’a ne kaldı ki: Morrissey’den inciler

Büyük bekleyiş sona erdi. Morrissey konserine sadece iki gün kaldı. Pazar akşamı Volkswagen Arena’da gerçekleşecek konser öncesinde kariyeri boyunca birçok neslin kahramanı ve esin kaynağı olan Morrissey’in ileri derecede etkileyici on alıntısını derledik. Tabii Türkiye’de Morrissey deyince akla gelen ilk isim olan, Moz ile geçtiğimiz aylarda yaptığı iki harika röportaj ve yazdığı yazılarla içimizdeki konser heyecanını daha da alevleyen Zülâl Kalkandelen’in yardımıyla…

Politika ve siyaset üzerine

“Beni öfkelendiren şey, yolsuz hükümetlere karşı başkaldıran insanlardan isyancı, protestocu ya da provokatör olarak söz edilmesi ama asla “halk” denilmemesi, oysa gerçek budur. İsyancı zorbalar yolsuz hükümetlerdir. Bir haberde “polis insanlara ateş açtı” denildiğini asla duymazsınız ama her zaman “polis göstericilere ateş açtı” denir, sanki göstericiler insan değilmiş gibi… İnsanlara “provokatör” ya da “isyankar” demek, onları sizin anneniz ya da kuzeniniz olmaktan uzaklaştırır. Dünya çapında en büyük sorunu yaratıp en fazla ölüme neden olanlar, güvenlik güçleri diye adlandırılanlardır.” (2014)

“Tek bir devlet başkanı ya da başbakan düşüncesi bana saçma geliyor; çünkü tam anlamıyla, tek bir bireye, diğer bireyler üzerinde ne istiyorsa onu yapması, doğruyu ve yanlışı tanımlaması ve bunları kamu denetimine konu olmadan gerçekleştirmesi için kutsal bir hak veriyorsunuz. Netice itibariyle, öyle görünüyor ki, Ortadoğu’da akan kan yetmiyor. İnsan ırkı, günümüzdeki rejimler ve seçildikten sonra ısrarla halkla ilgili hiçbir şey yapmak istemeyen siyasi partiler yüzünden daha gergin bir hale geldi.” (2014)

“Güvenlik güçlerinin en son istediği şey, barışçıl bir protestodur; çünkü o durumda hükümet karşıtı mesajlar yayılır ve bir çan kadar güçlü duyulur.” (2014)

moz2

Müzik endüstrisi ve plak şirketleri üzerine

“Plak şirketleri insanların seçim yapmasını istemiyor. Modern müzik sadece pazarlama ile ilgili ve başarıyı yaratan yetenek ya da beceri değil sadece pazarlama. Bu nedenle de aptallar kuşağı fazla sorun yaşamadan pop müzikte başarılı oluyor; çünkü sentetik heyecan plak şirketleri için sorun oluşturmuyor. Herhangi bir şarkıcının başarılı olabilmesinin tek nedeni pazarlama olduğu için, hiçbir liyakate sahip olmayan şarkılar devasa hit haline geliyor. Netice olarak, müzik dünyası ikna edici değil; şarkıcıları gerçek sanatçı gibi göstermek için ödüllere bel bağlıyor. Bununla birlikte, şarkı söyleme ya da bir enstrümanı çalma konusunda ciddi olan genç insanlar, televizyonlardaki yetenek şovlarına bakıp onları ahlaki açıdan tiksindirici buluyor. Çünkü öyleler!” (2014)

The Smiths’in geçmişi ve geleceği üzerine

“The Smiths’i yeniden kurmak yerine kendi testislerimi yemeyi tercih ederim, ki bu bir vejeteryan için ciddi bir söylem.” (2006)

Hayvan hakları ve veganlık üzerine

“Gerçekte boğa güreşi diye bir şey yoktur, çünkü kimse boğa ile güreşmiyor. Boğa katilleri var, boğa güreşçileri yok. Kendisine avcı diyenler için de benzer bir durum söz konusu; tepeden tırnağa silahlanıp hayvana karşı kendilerine çocukça bir üstünlük sağlıyorlar. Avcı denilen kişi hayvana yakın mesafede bile durmuyor, her şey güvenli bir uzaklıktan yapılıyor. Hayvanları öldürmeye karşı paranoid bir tutku besleyen Prens William ve Prens Harry gibi insanlardan nefret etmemin nedeni bu. Ellerini asla kirletmeyecek, öyle tipik ve aptal gaddar katiller ki… İkisi de tartışmasız başbelası.” (2014)

“Bence “vahşi” “özgür” demek. Hayvanların “vahşi doğada yaşadığını” ya da nasıl “vahşi hayvan olduklarını” duyarız hep. Bunların hepsi, kafeslenmedikleri anlamına gelir. Onlar vahşi değil, özgür.” (2014)

“İnsanlara gereğinden fazla değer verildiğini düşünüyorum. İnekleri tercih ederim.” (2011)

moz3

İstanbul ve Zeki Müren üzerine

“Zeki Müren’i bana eski bir arkadaşım, James Maker tanıttı. Tarzını oldukça eğlenceli ve dinlendirici buldum. Geleneksel olarak böyle maço bir kültürün fazla bir itiraz olmadan Zeki Müren’i kabul etmesi ilginç geldi.” (2014)

“İstanbul’dayken hiç ölmeyecekmiş gibi hissediyorum.” (2013)

http://www.youtube.com/watch?v=rcGGojgYZQw