AbeBooks, 2016'nın ilk üç ayında en yüksek fiyata satılan kitaplarını sıraladı

Yirmi yıldır çevrimiçi kitap satışının dünyadaki öncüsü olan AbeBooks, ilginç listeleriyle de kitapseverlerin karşısına çıkıyor. AbeBooks son olarak, 2016’nın ocak, şubat ve mart aylarında dünya genelindeki platformları üzerinden alıcı bulan nadir kitaplar arasında en yüksek fiyatla alıcı bulan kitaplarını sıraladı. Listenin zirvesinde Nicolaus Joseph Jacquin’in 1763’te yayınladığı ve 264 botanik illüstrasyonun yer aldığı Selectarum Stirpium Americanorum Historia kitabı yer alıyor.

selectrum

Selectarum Stirpium Americanorum HistoriaJacquin’in Batı Hint Adaları ve Güney Amerika arasında yaptığı yolculuklar sırasında karşısına çıkan bitkileri resmettiği bir kitap. Kitabın ilk baskılarından biri, bu senenin başlarında 25,679 Amerikan Doları’na alıcı bulmuştu. İki numarada yer alan kitapsa, 1920’li yıllarda New York’ta basılan The Works of H.G. WellsH.G. Wells tarafından imzalanmış olan kitap, 1050 kopyadan 524 numaralı baskı. Kitap Abebooks üzerinden gerçekleşen müzayedede 20,792 Amerikan Doları’na satıldı.

planets du jardin

Listenin üst sıralarında ilginç bir şekilde başka bir botanik kitap yer alıyor. Augustin Pyramus de Candolle’nin 1825 yılında yayınlanan ve Plantes Rares du Jardin de Genève (Cenevre Bahçeleri’nin Nadir Bitkileri) ismini taşıyan kitap, Darwin’in doğal seleksiyon teorisine de ilham olan eserlerden biri olarak biliniyor. Kitabın ilk baskılarından biri bu sene AbeBooks üzerinden 10,260 Amerikan Doları’na alıcı buldu ve söz konusu listenin beşinci sırasında bulunuyor.

JRR Tolkien’in The Lord Of The Rings üçlemesinin de çeşitli nadir baskıları, AbeBooks’un birçok listesinde üst sıralarda karşımıza çıkıyor. Serinin film uyarlamasında Saruman karakterini canlandıran ve geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden efsanevi oyuncu Christopher Lee’ye ait olan baskıları, Londra merkezli Any Amount of Books tarafından AbeBooks’ta satıldı. Üçü de 1955 yılı baskısı olan kitaplardan yalnızca The Return of the King ilk baskı. Söz konusu set 8,069 Amerikan Doları’na satıldı ve AbeBooks’un listesinde yedinci sırada bulunuyor.

Arthur C. Clarke’ın 2001: A Space Odyssey ve Ken Kesey’nin One Flew Over The Cuckoo’s Nest romanlarının da ilk baskılarının ilk 10’da yer aldığı, ilginç kitaplar, hikayeler ve keşiflerle dolu listeyi buradan görebilirsiniz.