Above Board rehberliğinde 90’lar İngiltere’sinden elektronik sesler

Yazı: Aybüke Sanuç

Londra merkezli plak şirketi Above Board, 90’ların başlarından ortalarına kadar İngiliz elektronik müziğini şekillendiren müzisyen ve prodüktörlerin, nadir parçalarını iki bölümlük bir toplama albüm ile gün yüzüne çıkarıyor: Happy Land: A Compendium Of Alternative Electronic Music From The British Isles 1992-1996

Adını Ultramarine’in 1993 tarihli Robert Wyatt düeti “Happy Land”den alan bu seçkide, adının aksine parçaların arka planında mutluluktan söz etmek pek mümkün değil. Birleşik Krallık’ın politik ve ekonomik sıkıntılarının yanı sıra kültürel çalkantıların da beraberinde geldiği 90’larda müzik üretiminin zorluklarına ve otoriter hükümetin rave kültürüne uyguladığı yaptırımlara atıfta bulunan Above Board; döneminin koşullarına rağmen ortaya çıkan eşsiz elektronik müzik kültürüne bir saygı duruşunda bulunarak döneminde ulaşılması hayli güç olan parçaları erişilebilir kılmayı hedefliyor.   

Happy Land albümünün ilk bölümü yalnızca plak formatında dinlenebiliyor olsa da, plak basımının ardından gelecek ay ikinci bölümü de kapsayan tüm albüme dijital platformlardan da erişmek mümkün olacak. An itibarıyla Aphex Twin, Caustic Window, AFX gibi sayısız mahlasa sahip Richard D. James’in Bradley Strider adı altında ürettiği dönemden “Linmiri ≠ Bradley Stryder” parçası Bandcamp üzerinden dinlenebiliyor. Cabaret Voltaire, Fretless Azm, The Black Dog, Syzygy gibilerinden nadir kayıtlarla elektronik haritasının farklı köşelerini kapsamına alan derlemeye ismini veren Ultramarine – Robert Wyatt düeti de akışta yer almakta.

Happy Land: A Compendium Of Alternative Electronic Music From The British Isles 1992-1996 koleksiyonunun tamamı, 14 Nisan 2023’te yayımlanacak. Şarkı listesi ve kapak görseli hemen aşağıda.

1. Cabaret Voltaire – Soul Vine
2. Ultramarine (feat. Robert Wyatt) – Happy Land
3. Thunderhead The Word By Eden – True Romance
4. Xeper – Carceres Ex Novum
5. Herbert – Housewife
6. Liquid Son – Big Decision
7. Syzygy – Meditation
8. Strider B. – Linmiri ≠ Bradley Stryder
9. Radioactive Lamb – Bellevedere
10 .Max – Pull Thy Boots
11. Fretless Azm – Dreamland
12. Sandoz – Armed Response
13. The Black Dog – Cost II
14. Slow Rotor – Space Disco (Dub edit)
15. Zone Smut – Down On All 4’s (Holyfield Vs. Tyson Remix Totally Killed By Sub Dub)