Ada’da pişer 2020’de ekranlara düşer

Amerikan dizileri süper kahramanlarla dolu fantastik evrenler sunadursun, İngiliz televizyonları 2020 için sıraladıkları yapımlarla kalbimizin anahtarını ellerinde tutmaya devam edecekler gibi.

Özellikle dönem dizileri söz konusu olduğunda sazı eline alan Ada televizyonları bu yıl içerisinde de merak uyandıran yapımlarla karşımıza çıkacaklar. Biz de 2020’de İngiliz kanallarının bizim için neler hazırladığını merak ettik ve 12 dizilik bir “bu yıl yayınlanacak İngiliz dönem yapımları” listesiyle çıkageldik.

ANNE

Dört bölümlük ITV yapımı Anne, 1989 yılında gerçekleşen Hillsborough felaketini merkezine alıyor. Yapımda, Liverpool ve Nottingham Forest takımları arasında gerçekleşen maçta çıkan izdiham yüzünden 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan korkunç facianın ardından oğlunun ölümünü araştıran Anne Williams’ın hikâyesini izliyoruz. Gerçek olaylara dayanan dizinin başrolünde ise Maxine Peake var.  

AROUND THE WORLD IN 80 DAYS

Fransız yazar Jules Verne’nin 1873 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan BBC yapımının başrollerinde, bu yıl sık sık karşımıza çıkacak gibi görünen İskoç aktör David Tennant var. Hepimizin bildiği Türkçe ismiyle Seksen Günde Devr-i Alem, dünyayı seksen günde gezebileceğine dair iddiaya giren Phileas Fogg ve yardımcısı Passepartout’nun başından geçen maceraları konu alıyor.

BELGRAVIA

Başımızın tacı Downton Abbey’nin yaratıcısı Julian Fellowes, ITV için hazırladığı altı bölümlük bir mini-dizi ile geri dönüyor. Fellowes’ın aynı isimli çok satan kitabından uyarlanan dizi 1840’larda Londra sosyetesi içerisindeki sırları ve skandalları konu alıyor. Belgravia kadrosunda Tamsin Greig (Episodes), Philip Glenister (Life on Mars) ve Harriet Walter (Downton Abbey) yer alıyor.

DES

David Tennant bir kez daha suç dolu bir dizi ile ekranlara geliyor. Üç bölümlük gerçek bir suç hikâyesi olan ITV yapımı Des, 1978–1983 yıllarında erkek çocuk ve gençleri öldüren, seri katil Dennis Nilsen’i konu alıyor.

THE ELEPHANT MAN

The Missing dizisinin yaratıcıları bu sefer beyaz perdede daha önce işlenmiş ama tekrar işlenmesinde sakınca olmayan bir konuyla karşımızda. 1862 yılında İngiltere’de doğan, vücut ve suratındaki ciddi deformasyonlar sebebiyle Elephant Man (Fil Adam) olarak anılan Joseph Merrick’in hikâyesini anlatıyor. Merrick uzun yıllar bir ucube olarak gösterilere çıkmış, ardından gözde bir doktor ile yakın arkadaş haline gelmesiyle Londra sosyetesinde tanınan bir figür haline gelmişti. Merrick’in iki bölümlük sıra dışı hikâyesinde başrollerde Stranger Things oyuncularından Charlie Heaton var.

THE ENGLISH GAME

Downton Abbey yaratıcısı Julian Fellows bu sene rahat durmayan isimlerden. Fellows’un ilk Netflix işi olan altı bölümlük The English Game, 1800’lerin sonunda Londra’nın Limes Field bölgesinde ortaya çıkan futbolun yaratılışını, sınıflar arası geçişini ve global bir fenomene dönüşmesini konu ediniyor.

LEONARDO

Leonardo Da Vinci’nin 500. ölüm yıl dönümünde ekranlara gelecek olan altı bölümlük mini-dizinin başrollerinde Poldark’ın yıldızı Aidan Turner var. Rönesans dâhisinin farklı alanlardaki başarılarına odaklanan diziyi kaleme alanlar Sherlock yazarı Steve Thompson ve The X-Files yazarı Frank Spotnitz.

THE LUMINARIES

Yazar Eleanor Catton’ın aynı isimli kitabından uyarlanan altı bölümlük BBC dizisi 1860’ların Yeni Zelanda’sında geçen bir aşk, cinayet ve intikam hikâyesi, yani tam bizlik. Başrollerinde Eva Green’in olması bile başlı başına bir izleme sebebi.

MISS SCARLET AND THE DUKE

Sevilen İngiliz dizisi Grantchester yazarının kaleme aldığı bu dizi 19. yüzyıl Londra’sında geçiyor ve tarihin ilk kadın dedektifini konu alıyor. Altı bölümlük dizide izleyeceğimiz isimler ise şöyle; Kate Phillips (Wolf Hall), Stuart Martin (Jamestown), Ansu Kabia (World on Fire), Andrew Gower (Carnival Row) ve Kevin Doyle (Downton Abbey).

NORTH WATER

Colin Farrell’i dizi dünyasına çeken bu iddialı yapım 1850’lerde, geçmişin izlerinden kurtulma gayesiyle Kuzey Kutbu’na doğru bir keşif gezisine katılan bir cerrahın hikâyesini anlatıyor. İşlerin hangi noktada tersine döndüğünü, aslında nasıl katil ruhlu bir psikopat ile bu seyahate çıktığını hep birlikte izleyip göreceğiz.

PALE HORSE

Agatha Christie romanları bir bir ekranlarda boy göstermeye devam ediyor. Türkçe’de Ölüm Büyüsü olarak yayınlanan kitaptan uyarlanan Pale Horse, ölü bir kadının ayakkabısında bulunan gizemli bir isim listesiyle başlıyor. Listede adı geçenlerden Mark Easterbrook (Rufus Sewell) ise bu gizemi çözmek üzere kolları sıvıyor…

Fotoğraf: Des Willie

SMALL AXE

Yılın en iddialı projelerinden biri. Yönetmen Steve McQueen’e heyecan ile teslim edilen proje, 1960’lar-1980’ler aralığında geçiyor ve o dönemin Londra’sında yaşayan Hintlileri merkezine alıyor. Her bölümünde farklı bir hikâye anlatacak 5 bölümlük dizide John Boyega (Star Wars), Letitia Wright (Avengers: Infinity War), Shaun Parkes (Lost In Space), Rochenda Sandall (Line of Duty) ve Alex Jennings (Victoria) gibi isimleri izleyeceğiz.