Adalar sakinlerinden varlığı tehdit edilen mimoza çiçekleri için dayanışma çağrısı

“Mimoza vazoda size küser, oysa dalında herkese gülümser.”

Prens Adaları’na özgü nadide bir bitki olan mimoza çiçeğinin, izinsiz olarak kesilmesine ve satılmasına karşı farkındalık yaratma çabaları sürüyor. Adalar sakinlerinin geçtiğimiz yıl Adalar Belediyesi’ne bu konuda yaptığı çağrının ardından çalışmalar, ağaçların açacağı bahar ayları yaklaşırken Instagram’da @mimozamadokunma isimli bir hesapla devam etmekte.

Baharın öncüsü olan mimoza çiçeklerinin, vazoda yalnızca bir gün yaşayabildiğine vurgu yapılıyor. İnsanlar mimoza satın almak yerine dayanışma amaçlı üretilen kartpostallardan edinmeye teşvik ediliyor. 

@mimozamadokunma hareketinin çağrısına kulak verelim:

“Gece baskınlarıyla, keserler ve kazmalarla saldırılan, dalları paramparça edilerek ölmeye terk edilen ağaçlardan toplanan mimozalar satılmak üzere adalardan kaçırılıyor. Mis kokusuyla büyüleyen, rengi ve formuyla kendine çeken mimoza ağaçları, ne yazık ki bahar aylarının gelmesiyle katlediliyor. Mimozalara her yıl talep artarken, bu talebi karşılamak isteyen bazı fırsatçılar, adanın florasını ve mimozaların varlığını tehdit ediyor.”

Detaylı bilgiler ve destek için @mimozamadokunma ve geçtiğimiz yıldan beri çağrılarını sürdüren @mimoz.ada hesaplarını takip edilebilir.