Adam Curtis, Depo’da bu akşam sinemaseverler ile buluşuyor

BBC’nin gelmiş geçmiş en yetenekli ve tanınmış belgeselcilerinden biri olan Adam Curtis’in Kâbusların Gücü: Korku Siyasetinin Yükselişi filmi !f İstanbul kapsamında Depo’da sinemaseverler ile buluşuyor. Gösterimin ardından 19:00’da ise Curtis’in katılacağı bir sohbet gerçekleşecek.

Bugüne kadar yayınladığı birçok belgesel serisiyle adını duyduğumuz ve kendine has bir şekilde kurguladığı BBC arşivlerinden şahane işler çıkaran belgeselci Adam Curtis, !f İstanbul kapsamında sinemaseverler ile buluşmak üzere İstanbul’a geldi. Bu akşam 19:00’da düzenlenecek olan sohbete konuk olacak olan Curtis’in çalışmasını geçtiğimiz sene tamamladığı Acı Göl filmi ve oldukçe eleştirel ve etkileyici detaylara sahip bir siyasi belgesel olan Kâbusların Gücü: Korku Siyasetinin Yükselişi, festivalde gösterilen filmlerinden olmuştu. Bu akşamki sohbet ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Adam Curtis’in 2009’da Manchester Uluslararası Film Festivali’nde prömiyerini yaptığı belgeseli It Felt Like A Kiss, gücün ülkelerde ne şekilde kullanıldığına dair görüntülerden oluşuyordu. Bu arada, Curtis’e bu filmde müziklerde ise Damon Albarn ve Kronos Quartet eşlik etmişti. İzlemeyenler için Curtis’i tanımak adına nefis yapımlardan biri olduğunu da söylemekte fayda var. The Crystals’ın 1962 çıkışlı “He Hit Me (It Felt Like A Kiss)” parçasından esinlenerek ismi koyulan It Felt Like A Kiss‘in fragmanını da aşağıdan izleyebilirsiniz.