A’dan Z’ye: Twenty One Pilots

2010’lar electropop akımına onlarca hit şarkısıyla yön veren Tyler Joseph – Josh Dun ikilisi, yepyeni bir Twenty One Pilots albümüyle karşımızda. Scaled and Icy, grubun diskografisinde birçok açıdan farklı ilklere işaret ediyor. Tamamı pandemi günlerinin ürünü olan albümden ilhamla, Twenty One Pilots’ın müzikal serüveninden satır başları ve kimi ilgi çekici detayları hatırladık. Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla. 

Arthur Miller

Grubun ismi bir Arthur Miller oyunundan ilhamla konmuş. Solist Tyler Joseph’ten, üniversite yıllarında üzerine çalıştığı All My Sons oyunundan etkilenerek; II. Dünya Savaşı’ndaki bir uçak kazasında hayatını kaybeden 21 pilota yapılmış bir ithaf.

Blurryface

Twenty One Pilots diskografisinin dördüncü albümü. 2015’te yayımlandı ve grubun Billboard Hot 200 listesinde zirveye çıkan ilk albümü oldu. Birçok farklı müzik türünden ilhamı tek potada eriten albümde “Stressed Out”, “Ride” ve “Fairly Local” gibi hit parçalar var.

Choker

Yeni albüm Scaled and Icy’ye haftalar kala dinlemeye açılan tekli. İlk dinlemede dilinize dolanacak şarkının Mark C. Eshleman imzalı klibinde grup üyeleriyle birlikte sihirli bir oyuncak dükkânındayız. Mavi ejderhaya biz de tutulduk!

Dema

Grubun 2018 çıkışlı Trench albümündeki şarkıların geçtiği hayali şehir. Birçok metaforu içinde bulunduran bu konsept anlatıda şüphe, intihar ve ruh sağlığı gibi konuları işlemişti Twenty One Pilots. 9 piskopos tarafından yönetilen Dema’nın kelime anlamı “sessizlik kulesi”. Grup, albümün ardından bu şehre dair daha fazla materyal üretmeye ve fantastik anlatının altını doldurmaya devam etti. 

Ev stüdyosu

Son teknoloji ekipmanlarla donatılmış, ağız sulandıran stüdyolarda albümlerini kaydetmeye alışkın birçok grup gibi Twenty One Pilots da pandemi sürecinde kendi imkânlarıyla üretmeye koyuldu. Scaled and Icy, tamamı Tyler Joseph’in ev stüdyosunda kaydedilmiş ilk albüm olma özelliği taşıyor. Söz konusu stüdyonun temelleri, Trench albümünün kayıtları sırasında atılmış. 

Fueled By Ramen

Warner Music bünyesinde faaliyet gösteren plak şirketi, Twenty One Pilots albümlerini yayımlıyor. John Janick ve Vinnie Fiorello tarafından 1996’da kurulan etiketin güncel kadrosunda Grandson, Panic! At The Disco ve Paramore da var.

Grammy

2016’da Blurryface albümüyle 3 dalda Grammy’ye aday gösterildi Twenty One Pilots. Albüme, hatta o yılın müzik listelerine damgasını vuran “Stressed Out”la En İyi Pop Duo/Grup Performansı kategorisinde ödüle uzandı. 

Heathens

2016 yapımı Suicide Squad için kaydedilen soundtrack. Grubun en büyük hitlerinden biri olduğuna şüphe yok. İkiliyi DC’nin azılı kötülerinin tutulduğu bir hapishanede şarkıyı çalarken gördüğümüz video klip de Johnny Cash’in meşhur Folsom Prison performansına bir saygı duruşu. 

İdol

Tyler Joseph ve Josh Dun, çeşitli röportajlarda kendilerine sorulmuş olmasına rağmen çocukluk yıllarının müzikal kahramanlarını dillendirmekten genelde kaçınıyor. Yine de solist Joseph’in büyük bir The Killers fanı olduğu, hatta Brandon Flowers’ı idol olarak gördüğü biliniyor. 2009’da yaşadığı Ohio’daki bir The Killers konserinin organizasyonunda çalışıyormuş ve “Bir sonraki Brandon Flowers olmak istiyorum” diyip işi bırakmış.

Josh Dun

2011’de gruba katılan ve on yıldır Twenty One Pilots duosunun bir parçası olan müzisyen. Davul ve perküsyonların dışında kimi parçalarda trompet de çalıyor. Kendisi önceleri kısa süreliğine House of Heroes grubunda da yer almıştı.

Karakterler

Twenty One Pilots albümlerinin hemen her biri, anlattığı hikâyenin merkezine hayali karakterleri yerleştiriyor. Şarkılar arasında tematik bir bütünlük kurmak adına da isabetli bir metot ve gruba çok yakışıyor. Örneğin Blurryface, özgüven eksikliğini temsil eden bir figür etrafında şekilleniyor. Onu takip eden Trench albümündeki 9 piskopostan biri olan Nicolas Bourbaki’nin Blurryface’in gerçek ismi olduğunu öğrenmiştik. Albümün baş kahramanı ise Clancy ismini taşıyordu. Kendisini birazdan tekrar anacağız.

Level of Concern

Nisan 2020’de yayımlanan “Level of Concern”, gezegeni saran salgının ve izolasyon hissinin, ikilinin enerjik melodilerinin içine sızdığı bir şarkı. Parçayı karantinanın başlangıcında yazan, kaydeden, üstüne bir de video klip çeken Twenty One Pilots, diskografisinin cilalı ve çok katmanlı prodüksiyonlarını isabetli bir kararla kenara bırakmıştı.

Mark C. Eshleman

Şimdiye dek 15’ten fazla Twenty One Pilots videosu çekmiş yönetmen. Reel Bear Media’nın kurucusu ve tahmin edebileceğiniz gibi grubun da sıkı bir dostu. Henüz lise yıllarında çevresindeki genç gruplara tanıtım videoları kurgulayan Eshleman, üniversitede sanat okuduktan sonra kendi şirketini kurmuş ve 2010’da yolu Twenty One Pilots’la kesişmiş.

No Phun Intended

Grubun esas kişisi Josehp Tyler’ın solo albümü. 2007-2008 yıllarında evindeki bodrum katında yapılmış kayıtlardan oluşuyor. 2015 itibariyle dijital âlemdeki kalıntıları silindi ama eski arşivlerde bir yerlerde karşınıza çıkabilir.

Oasis

“Oasis şarkısı ‘Don’t Look Back In Anger’ı coverladıktan sonra kendi kendime neden bu kadar iyi şarkı yazamadığımı sormaya başladım.” diyor Tyler Joseph. 2019’da Leeds Festival ve Reading Festival’da bu şarkıyı ilk kez canlı çalan ve sonraki konserlerinde de sıklıkla setlist’e iliştiren ikiliye Leeds performansında elinde akustik gitarla Post Malone da eşlik etmişti.

Paul Meany

Sahne şovları konusunda uzman MUTEMATH solisti Paul Meany, grubun son yıllarda çalıştığı prodüktörlerden biri, hatta canlı performanslarda da zaman zaman kendilerine eşlik ediyor. İlk olarak Trench albümü için güçlerini birleştiren Meany ve Twenty One Pilots, daha sonra “Level of Concern” şarkısına da birlikte hayat vermişti.

Raptors

2019’da Toronto Raptors, Kawhi Leonard önderliğinde NBA finaline çıkınca, o tarihlerde takımın maçlarını oynadığı Scotiabank Arena’da çalacağı iki konserden birini iptal etmek durumunda kalmış. Çareyi ilk geceki konsere ekstra koltuk eklemekte bulmuşlar ama Tyler Joseph, Raptors taraftarlarına bir de sürpriz yapmayı ihmal etmemiş: “Smithereens” şarkısının sözlerini “Konserimizi iptal etmek zorunda kalsak da bu şarkıyı senin için söylüyorum Toronto Raptors” şeklinde değiştirmiş. 

Scaled and Icy

21 Mayıs’ta yayımlanan yepyeni Twenty One Pilots albümü. Tamamı COVID-19 sürecinde kaydedilen albümün sonik paleti synth pop’tan rap’e, alternatif rock’a kadar uzanıyor. İsmi de aslında bir anagram. Önceki albüm Trench’in baş kahramanı Classy’ye bir gönderme var. “Classy Is Dead” (Classy öldü) cümlesindeki harfler yerlerini değiştirip Scaled and Icy’yi oluşturmuş. Her zamanki gibi catchy ve her zamanki gibi tematik anlamda tutarlı bir albüm.

Takla

Twenty One Pilots’ın sahne şovları da pek meşhur. Yüksek enerjili konserlerinin vazgeçilmezlerinden biri de Josh Dun’ın ters taklaları. Bir gün soundcheck’te havada ters takla atabildiğini fark etmiş Dun ve o günden beri istisnasız her konserde piyanonun üstünden zıplayarak bir takla atıyormuş. YouTube’da çeşitli konserlerden ters taklalarının derlendiği videolar bile var.

Uyku

2011 çıkışlı Regional at Best albümünde yer alan “Ode To Sleep” şarkısı, bir sonraki uzunçalar Vessel’da da yeni bir versiyonla yer almıştı. Joseph’in huzurla uykuya dalmayı engelleyen minik şeytanları kovduğu uykuya ağıt şarkısı, uzun yıllar grubun konserlerinin de açılış şarkısı olmuş.

Video oyunları

Yüksek enerjili ve her detayıyla akılda kalıcı Twenty One Pilots şarkıları, birçok video oyununda da karşımıza çıktı. Çoğunlukla spor temalı oyunlarda. Ünlü güreş oyunu WWE 2K’in 2016 ve 2017 edisyonlarında birer şarkıyla kendine yer bulan ekip, futbol dünyasında FIFA’nın gölgesinde kalan PES ve EA Sports’un buz hokeyi çılgınlığı NHL’in birer versiyonuna da ses vermişti.

Yapay zekâ

Son yıllarda çeşitli YouTube kanallarının başını çektiği “yapay zekâya şu şu grup gibi şarkı yaptırma” furyasından Twenty One Pilots da nasibini almıştı. OpenAI Jukebox kullanılarak yaratılan “Missiles” isimli parça, grubun “Trees” şarkısını epey andırıyor. Test sürüşü burada.

Zack Joseph

10 yıl önce yayımlanan 2. albüm Regional At Best’te yer alan ve sonraları Twenty One Pilots konserlerinin olmazsa olmaz şarkılarından birine dönüşen “Kitchen Sink” parçasının kayıtlarında Tyler’ın kardeşi Zack Joseph’i de duyuyoruz. Joseph kardeşlerinin rap atışmasında Zack’in de epey iddialı olduğuna şüphe yok.