Adrienne belgeseli kalp kırmaya geliyor

Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen ismi Hal Hartley’nin 90’lı yıllarda çektiği The Unbelievable Truth ve Trust filmleriyle üne kavuşan Adrienne Shelly’yi hatırlar mısınız? Yirmiden fazla yapımda oyuncu olarak hünerlerini sergileyen Shelly, bunun yanı sıra yönetmen ve senarist kimliği ile de dikkatleri üzerine çeken bir isimdi. Başrollerinde Keri Russell, Nathan Fillion ve Jeremy Sisto’yu izlediğimiz, yazıp yönettiği son filmi Waitress ile büyük bir eleştirel başarı yakalamıştı. Ne yazık ki filminin gösterime girdiğini göremedi ve 2006’da New York’taki evinde ölü bulunarak, yürek burkan bir biçimde aramızdan ayrıldı. Bugün Shelly’nin bıraktığı kültürel miras, kadın sinemacılara desteğiyle bilinen Adrienne Shelly Vakfı tarafından yaşatılıyor. Vakfın bursundan yararlanmış isimler arasında Chloé Zhao bile var.

Açılan soruşturmada ilk başta intihardan şüphelenilse de ölümün cinayet sebebiyle gerçekleştiği, fazla zaman geçmeden açığa çıktı. Henüz 40 yaşındayken bir hayranının saldırısıyla hayatını kaybeden Shelly’nin öyküsü, HBO bünyesinde yaratılan Adrienne belgeselinde meraklılarıyla buluşacak. İlk fragman hemen aşağıda.

Mikrofon uzatılan tanıdık yüzler

Projenin yönetmen koltuğunda Adrienne Shelly’nin eşi Andy Ostroy var. Tabir-i caizse onun hayatını kutlamak için kurduğu anlatı, Shelly’nin ailesi ile arkadaşlarının yanı sıra Paul Rudd, Keri Russell, Cheryl Hines, Nathan Fillion, Lew Temple, Jessie Mueller, Jeremy Sisto ve tabii ki Hal Hartley’nin röportajlarıyla besleniyor. Sanatçının arşiv görüntüleriyle beraber, cinayet soruşturmasını da odağına alıyor. Dönemin NYC cinayet masası dedektifi Irma Rivera-Duffy ve adli patolog Dr. Michael Baden, yüzünü gördüklerimiz arasında.

Yetenekli, sevgi dolu ve tutkulu bir yeteneği kaybettiğimizi anımsatırken kalp kıracak belgesel, 1 Aralık’ta HBO’da yayımlanacak.

Yazı: Zeynep Kıymacı