aespa ve kaosun ortasında açan çiçekleri

KARINA, WINTER, GISELLE ve NINGNING adlı dört kadını bir araya getiren K-pop grubu aespa, 2020’ye tarihlenen ilk yayını “Black Mamba” ile geniş kitlelere ulaşmış; geride bıraktığımız yıl paylaştığı Savage kısaçalarıyla ise Billboard ve iTunes listelerini altüst etmişti. Ekibin uzundur merakla beklenen yeni kaydı Girls – The 2nd Mini Album, Warner Records ve SM Entertainment aracılığıyla artık dinlemeye açık.


30 dakikaya dokuz şarkı sığdıran mini albümde, daha önce tadımlık olarak yayımlanan “Illusion” ve dörtlünün, geçtiğimiz nisanda ilk defa sahne aldığı Coachella Festivali’nde prömiyerini yapan “Life’s Too Short” parçaları da yer almakta. aespa’nın 2022’de serbest bıraktığı ilk koleksiyon olan Girls, Korece ve İngilizce sözler eşliğinde dansa kaldıran elektro pop numaraları, duygu yoğunluğu yüksek baladlar ve havadar R&B tınılarını harmanlıyor.

Girls ile aespa’nın seslerini daha fazla keşfedebildiklerini söyleyen grup üyeleri, dinleyicilerini de kendi yollarını takip etmeye, kendi hikâyelerini bulmaya çağırıyor. Kayıtla aynı adı taşıyan açılış parçası, korkularla yüzleşerek kaosun ortasında çiçek açmanın mümkün olduğundan bahsediyor. Kadınlara, empati ve iyi niyetle birlikte olmanın sağlayacağı gücü vurgulayan şarkının, yüksek enerjili koreografilerle dolu bir klibi de var. 

Dijital bir evreni mesken tutan videoda, grubun yapay zekâyla mücadelesini izliyoruz. aespa adı avatar, deneyim ve boyut kelimelerinin birleşiminden türetilmiş. Ekip üyelerinin her biri, kişisel verilerinden yararlanılarak oluşturulan sanal birer avatara sahip; kendilerine “Girls” klibinde de yer yer rastlıyoruz. Bu fütüristik yaklaşımın gelecekteki meyvelerinin ne olacağı ise merak konusu.

aespa’nın milyonlarca takipçiye ulaşmış bir TikTok hesabı olduğunu da hatırlatalım. Şarkılara eşlik etmek, kamera arkasında neler olduğunu görmek, grup üyelerini daha yakından tanımak için ziyaret edilebilir.