Afrobeat efsanesi Tony Allen 79 yaşında aramızdan ayrıldı

Eşine rastlanmamış bir tutkuyla canlandırdığı ritimleriyle müzik tarihinde kendine çok özel bir yer edinen Tony Allen, 79 yaşında hayatını kaybetti. 

Fela Kuti’nin “Tony Allen olmasaydı, Afrobeat de olmazdı” sözleri, Nijeryalı müzisyenin ardında bıraktığı mirasın hacmini özetleyebilir. Kariyeri boyunca Kuti’den Jimi Tenor’a, Damon Albarn’dan Jeff Mills’e, Amp Fiddler’dan Hugh Masekela’ya sayısız müzisyenle yaptığı ortaklıklarla, çeşitli müzikal patikalarda keşiflere çıkan Tony Allen’ın temas ettiği janrlar bossa nova’dan techno’ya kadar uzanıyor. 

1940 yılının ağustos ayında Lagos’ta dünyaya gelen Tony Allen, gençlik yıllarında ilgi duymaya başladığı davulun başına geçip kendi kendini eğitti. Sonrasında hem içinde doğup büyüdüğü kültürden hem de ABD merkezli caz tınılarından ilham alarak kendine has bir stil geliştirdi. Üretmeye, yeni ufuklar keşmeye olan hevesi ve arzusu, onu alışılmış bir müzisyenden çok daha farklı kılıyordu. 1980’lerde Londra’ya, ardından da Paris’e taşınan müzisyen, 30 Nisan Perşembe günü hayatını kaybettiğinde de Paris’teydi. Allen’ın menajeri Eric Trosset, henüz efsanenin ölüm sebebinin bilinmediğini ve corona virüsüyle ilgili bir semptoma rastlanmadığını dile getirdi.

Brian Eno tarafından “Muhtemelen tüm zamanların en yetenekli davulcusu” olarak tanımlanan Tony Allen’ın diskografisi büyük olasılıkla hâlâ keşfedilmeyi bekleyen hazineleriyle sonraki jenerasyonlar için de ilham kaynağı ve yol gösterici olmaya devam edecek. Müzikle kurduğu ilişkinin tarifi ise neredeyse imkânsız. 

Bant Mag. müzik editörü Cem Kayıran’ın 2018’de hazırladığı, Tony Allen’ın solo kayıtları, iş birlikleri ve parçalarına yapılan remikslerden oluşan 80 Dakika: Tony Allen seti, bugün 16:00-17:20 aralığında Bant Mag. Radyo’da dinlenebilir.