Ahu: “RBMA'de ilk defa kendi şarkılarımı yazma cesareti buldum”

Müzik dünyasının en prestijli organizasyonlarından biri olan Red Bull Music Academy (RBMA) için başvurular başladı. 4 Eylül’e kadar devam edecek olan başvuru sürecinde, RBMA’ya katılmış olan yerli müzisyenlerle RBMA başvuru süreçlerini, deneyimlerini ve dahasını konuşuyoruz. İlk konuğumuz Ahu.

RMBA’ya başvurmaya nasıl karar verdin? Başvuru sürecindeki hazırlığın nasıl oldu?

RBMA’ya başvurduğumda radyo programcılığı yapıyordum ve zaten haftada 4 saat radyo programı hazırlıyordum. Başvuru sürecinde hazırlık olarak kendimi en iyi ifade edebileceğim bir set hazırladım. Olabildiğimce kendim gibi olmaya çalıştım.

RBMA’daki deneyimlerinden biraz bahseder misin? Nasıl bir süreç vardı, ne gibi workshop’lara katıldın, hangi müzisyenler yer alıyordu?

RBMA benim için gerçekten hayatımı değiştiren bir tecrübe oldu. Benim olduğum dönemde Dixon, Theo Parrish, Osunlade, Ahmir Thompson, Wajeed, Kerri Chandler, Steve Spacek, Oh No, Emir Deudato, Kirk de Giorgio gibi isimler vardı. Bu isimlerin hepsi benim için zaten çok önemli isimlerdi. Akademide uyanırsınız, sonra stüdyo çalışmaları vardır, akşam da kesin akademiden bir isimle bir katılımcının performansı vardır. Mesela benim yurt dışında birlikte çaldığım ilk isim Dixon’dı. Hatta o geceden Aaron Huey’nin çektiği bir fotoğrafım bile var. Kendisi şu an National Geographic’in en ünlü fotoğrafçılardan biri.

Senin için RBMA ne anlama geliyor ve hayatını nasıl değiştirdi?

RBMA’de ilk defa kendi şarkılarımı yazma cesareti buldum. İlk yazdığım şarkı Angels Believe In Me adlı bir proje içindi. Ayrıca, kendin gibi insanlarla tanışmak da çok güzeldi.

Daha sonra Flying Lotus’un Los Angeles albümünde yer alan “Roberta Flack” isimli şarkıyı hem yazdım, hem de söyledim. İlerleyen zamanlarda çıkardığım ilk single’ım “To: Love”, Thom Yorke tarafından beğenildi ve hatta Los Angeles’ta gerçekleştirdiği ilk DJ performansında benim single’ıma yer verdi. Bu zaman zarfında, yazdığım şarkıların hepsi BBC Radio’da çaldı. Ave du Vernay’in Prada’nın kadın hakları için yapılan bir videosunda da benim yazıp söylediğim “Turn The Lights On” isimli şarkı kullanıldı. Ayrıca, yine yazıp, söylediğim “Contact” isimli parça, kadın ve insan haklarını savunan Amnesty International’in Untold Songs adlı albümünde yer aldı. Bu arada, DJ’liğe de ayrıca devam ettim. Londra’da yaşadığım dönemde Plastic People adlı kulüpte Theo Parrish’in warm up’larını yapıyordum. Sonar, Brainfeeder, BBC Worldwide Awards gibi festivallerde de DJ’lik yaptım. İngiltere’den Kazakistan’a birçok değişik ülkede DJ’lik yapma şansı yakaladım. Boiler Room İngiltere’nin ilk konuk DJ’lerinden biriyim. Bu arada Osunlade, Kirk Degiorgio, Maro Passarani (Tiger & Woods) gibi isimlerle dostluğumuz halen devam etmekte. Akademiden benim dönemimdeki arkadaşımla da bağlantıyı koruyoruz. Mesela bizim dönemden Mr. Hudson, en son Kanye West ile bazı çalışmalar yaptı.

RBMA05_12383

RBMA’ya katılacaklara ne gibi önerilerde bulunursun?

RBMA katılacaklara öncelikle seçilmezlerse ikinci defa hatta üçüncü defa başvurmalarını tavsiye ediyorum. Ben ilk başvurduğumda seçilmedim ama sonra Seattle için tekrar başvurdum ve anladım ki Seattle’a katılmak benim için çok faydalı oldu. Bunu da şöyle açıklayabilirim: Eğer önceki yıl katılmış olsaydım benim çok da hakim olmadığım reggae ve dub gibi müzik türlerinin daha baskın olduğu bir akademiye katılmış olacaktım. Formları doldururken çok keyifle doldurmuştum, çok eğlenmiştim doldururken. Setimi hazırlarken de olabildiğince kendim oldum. RBMA’ya katılacaklara tavsiyem, beğenilmek için çaba göstermeyin, “en iyi” nasıl kendiniz oluyorsanız, kendinizi en iyi nasıl ifade edebiliyorsanız öyle olun; hem DJ setinizi hazırlarken, hem de formu doldururken.

RBMA sayesinde tanıştığın en ilham verici isim kimdi? 

RBMA’de tanıştığım herkes ilham vericiydi; katılımcılar, eğitmenler, bizimle birlikte çalışan stüdyo görevlileri… Fakat şahsen büyük bir The Roots hayranı olduğum için, Ahmir Thompson’la aynı stüdyoda olup davul çalmasını izlemek benim için en ilham verici andı.

RBMA’ye başvurmak ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.