''Akira''nın yaratıcısı Katsuhiro Otomo'ya hayat boyu başarı ödülü

Fransa’da her yıl düzenlenen ve yeryüzünün en geniş katılımlı çizgi roman etkinliği olan Angoulême International Comics Festival bu yıl 42. kez düzenleniyor. 1 Şubat’a kadar devam edecek festivalin klasikleşen hayat boyu başarı ödülü Angoulême Grand Prix’i bu yıl Akira‘nın yaratıcısı Katsuhiro Otomo kazandı.

1980’li yıllarda yayımlanmaya başlayan ve post-apokaliptik Tokyo’da geçen Akira mangalarında Otomo hem yazar hem çizer olarak yer alıyor. Sonradan sinemaya ve video oyunlarına da uyarlanan Akira, Japonya’da Kodansha tarafından, İngilizce versiyonuyla da Marvel Comics’e bağlı olan Epic Comics’ten yayınlanıyordu.

Kodansha’dan altı ciltlik bir seri halinde yayınlanan Akira, Kaneda ve Tetsuo isimli iki yakın arkadaşın başından geçenleri konu ediyor. Nihilizm ve şiddet gibi unsurların detaylı olarak işlendiği çizgi roman serisi, cyberpunk akımının gelişmesinde önemli yer tutuyor. Akira‘nın Hollywood uyarlaması da uzun süredir gündemde.

Screen Shot 2015-01-30 at 9.03.58 AM

Söz konusu ödül için ismi geçen yıl da geçen Otomo, Calvin & Hobbes‘un yaratıcısı Bill Watterson’a geçilmişti. Önceki yıllarda ödül kazanmış kişilerin sonraki yıllarda jüriyi oluştuduğu festivalde bu yılın diğer adayları Watchmen ve The League of Extraordinary Gentlemen‘ın yazarı Alan Moore ve Bernard Prince ile tanınan Belçikalı çizgi romancı Hermann’dı.