“Aklınıza gelmeyen başınıza gelecek”: The Raws

 

Geçtiğimiz ay “FAT & GREY” isimli yeni şarkısıyla geri dönen bağımsız sahnenin en gürültücü ekiplerinden The Raws, We’re Loud Fest kapsamında Yunanistan’da verdiği konserlerle dört yıllık bir aranın ardından sahnelere de dönmüş oldu. Ekiple hem bu arayı hem de The Raws cephesinden bizi nelerin beklediğini konuştuk.

Yaklaşık dört yıldır ortalıklarda yoktunuz. Bu süre zarfında neler oldu neler bitti sizin cephenizde? The Raws’un geri dönüşü için 2016’yı doğru zaman kılan şey nedir?

Hem tercihler hem de bazı zaruri sebeplerden  gezegenin farklı kıtalarına dağılmıştık. Vurdulu, kırdılı, kaçma kovalamacalı birkaç yıldan sonra kutsal topraklara geri döndük. Ancak çete eksikti. Kayıp gitaristin yerine birini bulmak pek kolay olmayacaktı. Bunun için adım atamıyorduk çünkü eski havayı yakalayamayacağımızdan emindik. Ama işler değişti. Günlerden bir gün kafası bizim gibi çalışan, tuhaf huyları, korkunç fikirleri ve komik zevkleri olan bir adam çeteye dahil olacağını ve bu işi bitireceğini söyledi. İş bitmiş acımız son bulmuştu. Kafesten kaçan maymunlar gibi mutluyduk. Geri dönüşümüz için özel bir tarih belirlemedik. Yıllar sonra ilk konserimizi vahşi Yunan adası Lesbos’ta vermek tamamen tesadüf oldu.    

The Raws denince aklıma gelen ilk şey konserlerdeki eşine az rastlanır yükseklikteki enerjiydi. Uzun zamandır sahnelerden uzak olduğunuzu düşünecek olursak, yeniden konser vermekle ilgili sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?

Kulis dedikoduları, sahne kavgaları, yeni dans figürleri, yüksek alkollü kokteyller, kahkahalar.

Biraz da geçtiğimiz haftalarda Yunanistan’da sahne aldığınız We’re Loud festivalinden bahsedelim. Bir ayağının da İstanbul’da yapılması planlanmıştı festivalin fakat maalesef bu sene gerçekleşemedi. Söz konusu festival ve bu festivalin bir parçası olacak olmak sizin için neden önemliydi?

İstanbul’da başlayıp Midilli’ye ordan da Atina’ya uzayacak festivalin İstanbul ayağı, birbiri üstüne yaşanan nükleer felaketler ve en son zombi ayaklanması sebebiyle Selanik’e taşındı. Yaklaşık 40 kişilik bir ekip bütün turu tamamlayıp hacı oldu. Biz Midilli’de katıldık kervana..  İlk konserimizi tuhaf bir adada, eski bir taş binanın içinde Demon’s Claws ve Magnetix’le aynı sahnede vermek çok okeydi.

Bildiğim kadarıyla yolda yeni bir kayıt da var. Yeni The Raws albümüne dair ne gibi ipuçları verebilirsiniz?

Daha karanlık, daha gürültülü, daha hızlı ve daha kötü! Aklınıza gelmeyen başınıza gelecek bebeğim. 

bobi1