Aktivist sanatçı David Wojnarowicz’in sesli günlükleri ve arşivleri yeni belgeselle izleyici önüne çıkıyor

David Wojnarowicz, 70’ler ve 80’ler New York’unun sanat âleminde aktivist kimliğiyle öne çıkmış queer sanatçılardan. Wojnarowicz’i anlatan yeni beşgesel, Wojnarowicz: F–k You F-ggot F–ker ismini taşıyor.  Bu isim, sanatçının 1984 tarihli bir çalışmasından gelmekte. Out of Iraq ve Freedia Got a Gun gibi filmleriyle ve Ru Paul’s Drag Race’in yapımcılarından biri olarak tanınan Chris McKim’in yönetmeni olduğu belgeselin ilk fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Wojnarowicz, kariyeri boyunca resim, performans sanatı, film, yazı ve fotoğraf alanlarında çalışmalar yaptı. Söylemlerini imgelerle iç içe kurguladığı eserler oraya koydu. New York’a 70’lerde yerleşti. Kadın ve LGBTİ+ hakları savunucusu ve AIDS aktivistiydi; kapitalizm karşıtı tavrıyla bilinirdi. Queer kimliği ve politk çalışmaları galeriler tarafından sıklıkla geri çevrilmesine sebep oldu. Toplum tarafından kabul görmeme üzerine kaleme aldığı şu sözler, sanatçının kendi açmazlarını ve mücadeleyle dolu hayatını özetler nitelikte: “Kendi faniliğimle yüzleşmenin acısı içinde can çekişiyorum. Başkalarına yardım etmek için dışavurumla ya da öğrendiklerimle iletişim kurmaya kalktığımda, bilfiil susturuluyorum. Sinirliyim.” 

Face In Dirt
Silence = Death

Gençliğinde yaptığı yolculukların ve bu yolculuklarda tanıştığı insanların sanatçıyı çok etkilediği söyleniyor. Hayatının bir döneminde ABD’yi otostopla turlayan Wojnarowicz’in yolu Paris ve Normandiya’ya da düşmüş. Fransa günlerinde oyun yazarı ve şair Jean Genet’den ve özellikle Arthur Rimbaud’nun şiirlerinden çok etkileniyor. Nitekim Fransız şairin izlerine Wojnarowicz’in pek çok eserinde rastlamak mümkün. Yaşamının son 5 yılında AIDS ile mücadele eden sanatçı, tıpkı Rimbaud gibi 37 yaşındayken hayata veda etti. 

Wojnarowicz: F–k You F-ggot F–ker ile sanatçının sesli günlüklerinden, mektuplarından, kayıtlarından, fotoğraflarından ve resimlerinden oluşan bir koleksiyon izleyici önüne çıkıyor. Filmde partneri Peter Hujar’ın yanı sıra Fran Lebowitz, Kiki Smith, Richard Kern, Nan Goldin, Carlo McCormick ve 3 Teens Kill 4 gibi Wojnarowicz’in hayatında önemli yere sahip sanatçı ve grupları da görmek mümkün olacak. 

Belgesel, DOC NYC Film Festivali’nde prömiyerini gerçekleştirecek. Bu yıl festivalde 107 belgesel yer alıyor ve bunlar arasında Frank Zappa, Martin Luther King, Jr., John Belushi, Pope Francis, Bill T. Jones, Jamal Khashoggi gibilerini konu eden yapımlar var. 11-19 Kasım arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek festival hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Biçem Kaya