İlkbaharı andıran bir Aldous Harding şarkısı

Hannah Sian Topp, nam-ı diğer Aldous Harding, Warm Chris isimli yeni albümünü duyurdu. Yeni Zelandalı müzisyen albümün ilk teklisi “Lawn”u, kendisinin hem şık kıyafetler içinde boy gösterdiği hem de kertenkele kılığında ağaç kabuklarında uzandığı, avangart ve tatlı siyah-beyaz bir kliple beraber yayımladı. Merak edenler için klip burada4AD etiketli Warm Chris’in prodüktörlüğünü Harding’in daha önceden de iş birliği yaptığı John Parish üstlenmiş. Albümün konukları da Galli müzisyen H. Hawkline ve Sleaford Mods solisti Jason Williamson, davulcu Seb Rochford ve multi-enstrümantalist Gavin Fitzjohn. 

“Lawn”da dinlemeye alışık olduğumuzdan daha narin, vokal yelpazesinin tiz uçlarında gezen bir Aldous Harding karşılıyor bizi. Enstrüman olarak çok kalabalık olmayan tekli, sakinliği ama neşesiyle ilkbaharı andırıyor. Harding ve Martin Sagadinin elinden çıkan klip de tuhaf sahnelerine rağmen aynı dingin havada. 

Aldous Harding için müziğin bir aile mirası olduğu söylenebilir. Annesi Kanadalı folk şarkıcısı Lorina Harding. 2014’te kendi ismini taşıyan ilk albümünü yayımlayan Aldous Harding’in kariyeri Yeni Zelandalı folk pop şarkıcısı Anika Moa’nın bir konserini açmakla başlamış. Flying Nun, Spunk ve 4AD gibi plak şirketleriyle çalışan sanatçının tarzı çoğu eleştirmen tarafından “gotik folk” olarak nitelendiriliyor. Harding özellike ikinci albümü Party’le geniş kitlelerin dikkatini çekmişti. Drowned in Sound yazarı Haydon Spenceley’nin betimlemesiyle, söz yazarlığı “soyut ve kişisel ama yine de evrensel kalabilen bir tutumda kalbindeki muhakemeleri ve başarıları aktarabiliyor.” 

Harding’in Party (2017) ve Designer (2019) albümlerinin de prodüktör koltuğunda gördüğümüz John Parish, PJ Harvey’le 90’ların ortasından bu yana yaptığı iş birlikleriyle tanınan bir müzik insanı. Ünlü prodüktörün daha yeni işleri arasında ise geçtiğimiz sene çok ses getiren Dry Cleaning albümü New Long Leg ve Avustralyalı indie pop grubu The Goon Sax’in en son albümü Mirror II var.

Aldous Harding, 2019’dan beri süren sessizliğini geçen sene yayımladığı “Old Peel” teklisiyle bozmuştu. 25 Mart’ta çıkacak Warm Chris’i Avrupa ve Kuzey Amerika turnesiyle taçlandırmaya hazırlanıyormuş.

Yazı: Elif Öz