3 soruda Alican Leblebici ve Ringin Ortasında sergisi

Ressam Alican Leblebici yeni sergisinde, odağına Muhammed Ali’nin politik sosyal etkisini alarak; egemenlik, otorite ve kontrolün sembolü olarak okunabilen ringin ifade ettiği alanı, bugünün gözüyle yeniden şekillendiriyor. Boksörün sivil haklar hareketine katkılarını, Vietnam Savaşı’na karşı duruşunu ve dini inançlarını aşırı gerçekçi resimler, neon semboller ve pop-art esintileriyle aktarıyor. 

30 Eylül’e dek Merdiven Art Space’te ziyaret edilebilecek Ringin Ortasında ve üretim pratiklerine dair 3 soruluk anketimizi yanıtladı Alican Leblebici.

Ringin Ortasında Serisi 3, Tuval üzerine yağlı boya, 120×180 cm, 2023

İşlerinde dokunmayı sevdiğin duygular, fikirler ya da araştırıp derinleştirmeyi arzu ettiğin bazı sorular neler?

Ben öncelikle şok duygusu yaratmayı çok seviyorum. Nefesinin kesildiğini hissettiğin an… İşte o andan sonra yaşamak çok daha anlamlı geliyor. Şok duygusunun ardından izleyicilerin, eserlerimin karşısında hafif gülümsediğini görmek, mesajın ulaştığına işaret ediyor. Bu da beni sevindiriyor. Bu ilk dalganın ardından daha ciddi meseleleri konuşmayı arzu ederim. Sanatın toplumsal eleştirilere aracılık etmesi, toplumun önemli sorunlarını gündeme getirme ve insanları düşünmeye yönlendirme potansiyeli taşıması fikri mesela… Ülkemin yaşadığı dönüşümleri ve sıkıntıları ifade etmek, sanatımın değişmez bir parçası oldu. Son dönemlerde ürettiğim Tokmak başlıklı eserim bunlardan sadece bir tanesi…

Kendini bulduğun, sana çok iyi hissettiren ya da hayatının bir noktasında ziyaret ettiğin ve işlerin için çok ilham verici olmuş mekân neresi? Neden?

Bu soruya tek bir cevabım var. İstanbul! Taşı toprağı ilham benim için.

İşlerin üzerinde çalışırken odaklanmana ya da ilham almana destek olan ritüel, rutin ya da metotların var mı?

Nötr olmam gerekiyor. Mutsuzken üretemiyorum. Çok mutluyken de üretmek istemiyorum. 

Tabii bir yandan da fabrika işçisi gibi günlük mesai yapmam gerekiyor. Bu durumu dengelemek için de atölyede klasik rutinlerim oluyor. Kahve molalarımda bağlama çalıyorum; ruhuma çok iyi geliyor. Yemek molalarında stand-up dinliyor ya da izliyorum. 

Tabii bir de şöyle bir durum var: Üretimin kendisi bir terapi gibi zaten! Üretmeye başladığım andan itibaren her şey uçup gidiyor…

Ringin Ortasında Serisi 6, Kâğıt üzerine grafit ve kuru boya, 100×70 cm, 2023

Giriş görseli: Ringin Ortasında Serisi 1, Tuval üzerine yağlı boya, 200×265 cm, 2023