Alice Phoebe Lou ile bir gün batımına karşı

Yazı: Deniz Tümer

Dinlendirici bir bahar günü tadı veren şarkıların yazarı Alice Phoebe Lou, yeni teklisi “Lose My Head” ile aramızda. Önceki işleri gibi yine müzisyenin bağımsız olarak yayımladığı tekli, âşık olurken hissedilen heyecan ve tereddütün yarattığı anlaşılması güç hisleri bütünleştirerek müziğe döküyor. Kapak görselindeki dumanlı mor tonları da parçanın yaşattığı hislerin bir yansıması.

Alice Phoebe Lou’nun hikâyesi, Güney Afrika’nın Kommetjie kasabasından Berlin’e uzanan bir serüven. Belgesel yapımcısı ebeveynlerin çocuğu olan Alice Phoebe Lou, küçük yaşta gitar ve piyano dersleriyle müzik dünyasına adım atmış. Daha sonra da başta Paris olmak üzere sanat sahnesinin canlı ve özgür olduğu Avrupa şehirlerine yelken açmış. Ruhunu besleyen ortamı da Berlin’de bularak Almanya’ya yerleşmiş. 

“Sürekli insanlara korunmasız olmanın güzelliğini anlatmak için çabalıyorum.” diyen sanatçı, “Lose My Head”de de bu çabasını sürdürüyor. Yatıştırıcı melodisi ve kadifemsi vokalleriyle yeni aşkın ateşlediği duygusal karmaşayı dinginlikle anlatıyor. Alice Phoebe Lou, çelişen duyguları birbiriyle harmanlayarak renkli ama uyumlu bir gün batımı çizmiş. Bir Monet tablosu gibi doğal… Duygusal çelişkilerin her zaman yıkıcı bir fırtına değil; bazen de serinletici ve değişken bir meltem olabileceğini anlatmış Alice Phoebe Lou. Bir gün batımını seyrediyor hissi yaratan parça hemen aşağıda.

Son albümü Child’s Play’i 2021’de yayımlayan Alice Phoebe Lou için sırada bir albüm olup olmadığı da merak konusu elbet. “Lose My Head”, bir uzunçaların yaklaşmakta olduğunun sinyalini mi veriyor, bekleyip göreceğiz.