Almost Famous, Broadway sahnesine transfer oluyor

Son uzun metrajı Aloha (2015) ağızlarda kekremsi bir tat bırakmış olsa da 90’lar ve 2000’lerin başı denildiğinde Vanilla Sky (2001), Jerry Maguire (1996), Singles (1992) gibi kimi sembol filmlerinin arkasındaki isim olarak akıllarda yer ediniyor Cameron Crowe. Ne var ki sadece kariyerinin zirve noktası değil, aynı zamanda sinemada müzik teması denildiğinde en başarılı örneklerden biri kabul edilen Almost Famous (2000) filminin yeri başka. Anlaşılan bu modern klasik küllerinden doğuyor ve Crowe’un izdüşümü 15 yaşındaki yazar William Miller’ın öyküsü, 22 yılın ardından Broadway sahnelerine transfer oluyor.

Advertisement

Yıllardır filmin tiyatro uyarlaması üzerinde bizzat çalışan Cameron Crowe, müzikal öğeler barındıracak girişimi iddialı bir prodüksiyonla hayata geçirmek için hummalı çalışmalarını sürdürüyordu. Her ne kadar 2019’da San Diego’da bir oyun sahnelenmiş olsa da hem pandemi süreci hem kimi kreatif değişiklerde bulunulması nedeniyle uyarlamadan uzunca bir süre ses seda kesilmişti. Paylaşılan son duyurulara göre Almost Famous müzikali 11 Ekim’den itibaren Broadway’deki Shubert Tiyatrosu’nda görülebilecek.

Rock müziğe olan tutkusunu yazdığı amatör yazılarla pekiştirirken Rolling Stone dergisi tarafından keşfedilen, böylece büyük hayranı olduğu müzik grubu Stillwater’ın yeni turnesine katılması ve bir yazı kaleme alması için görevlendirilen lise öğrencisi William Miller’ı anlatıyor Almost Famous. Şöhretin doğasını keşfettikçe tutkuları ile ideallerini yeniden sorgulayan ve bu esnada büyümeyi, ilk aşkı, hayal kırıklıklarını tadan karakter; Crowe’un da 70’lerde Rolling Stone‘da yazarlık yapması nedeniyle otobiyografik öğeler taşıyor. En İyi Senaryo dalında Oscar’a uzanan filmin oyuncu kadrosunda Patrick Fugit, Kate Hudson, Billy Crudup, Frances McDormand, Philip Seymour Hoffman, Anna Paquin, Zooey Deschanel gibi isimler yer alıyordu.

Chris Wood, Anika Larsen, Solea Pfeiffer, Drew Gehling ve Casey Likes’ın başrolleri paylaşacağı oyunda Cameron Crowe sadece yazar-yönetmen olarak yer almıyor; seslendirilecek kimi şarkıların sözlerinde de parmağı bulunuyor. Orijinal şarkıların yanı sıra Led Zeppelin’den “Ramble On” ile “Whole Lotta Love”, David Bowie’den “It Ain’t Easy”, Lynyrd Skynyrd’den “Simple Man” ve Elton John’dan “Tiny Dancer” gibi klasiklere de Almost Famous’da yer verilecek.

Müzikal, devraldığı mirası ne ölçüde değerlendirebilecek, ne gibi reaksiyonlar alacak ve Tony Ödülleri’nde nasıl bir performans sergileyecek; şimdiden merak konusu.