Altyazı Fasikül’den yeni bir video serisi: Aşağıdan Yukarıya

Altyazı Sinema Derneği’nin sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak üzere hayat verdiği oluşumu Altyazı Fasikül: Özgür Sinema, her perşembe gerçekleşecek bir gösterim serisine başlıyor: Aşağıdan Yukarıya. Program, Mayıs 2020’de düzenlenen İçeriden Dışarıya video serisinin gördüğü yoğun ilginin ardından, yeni bir tema etrafında şekillendi.

European Endowment for Democracy (EED) ve bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı tarafından desteklenen Aşağıdan Yukarıya; kayıt altına almanın, görüntü ve ses ile tanıklık etmenin, müdahale etmenin, hatırlamanın, kolektif bir hafıza oluşturmanın önemi üzerine bizzat bu görüntü-ses araçlarının kendilerini kullanarak düşünen 10 adet videodan oluşuyor. Serinin fikri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2021’in 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde yayımladığı eylemlerde “görüntü ve ses” kaydı alınmasını engellemeyi amaçlayan genelgeye karşı yükselen seslerden ilham alarak filizlendi. Altyazı Fasikül, seçkide yer alan 10 video ve videolar üzerine üretilecek metinler aracılığıyla bu genelgeye yönelik tepkiler etrafında oluşan tartışma zeminine katkıda bulunmayı hedefliyor. Serideki videolar, aşağıdan/yukarıdan gözetleme, yurttaş gazeteciliği, video-eylem, imaj politikaları, arşivlere erişim ve basın özgürlüğü gibi konulara dokunan geniş bir tematik düzleme sahip.

Altyazı Fasikül: Aşağıdan Yukarıya’nın ilk videosu 24 Mart’ta yayımlacak ve bu tarihten itibaren 10 hafta boyunca her perşembe yeni bir video erişime açılacak. Saat 19.00’daki gösterimlerin ardından 19.30’da videoların yaratıcılarıyla söyleşiler gerçekleştirilecek. Aylin Kuryel, Alper Şen, Oktay İnce, Halil Yetiş, Fatma Çelik ve Deniz Buga gibi isimlerin videolarıyla başlayacak seri Migros Direnişi’nden sıcak savaşa, gündeme dair birçok meseleyle ilişkilenen kısa film ve deneme-videolardan oluşuyor.

Video serisini Altyazı Fasikül’ün sosyal medya hesaplarından ve Altyazı Sinema Dergisi’nin YouTube hesabından takip edebilirsiniz.