Always On’un 50 saatlik kesintisiz yayını başladı!

Dünyanın dört bir yanından elektronik müzik alanında üretimde bulunan kadın, trans ve non-binary müzisyenlerin ve grupların performanslarına yer veren 50 saatlik kesintisiz Always On yayını dün akşam başladı.

Kadın davulculara odaklanan bir dergi olan Tom Tom Magazine ve Moog Fest iş birliğiyle düzenlenen, dünyanın farklı noktalarından 50 kadın, trans ve non-binary müzisyen ve grubun performansına yer veren livestream yayın Always On dün akşam başladı. 50 saat boyunca peş peşe farklı müzisyenlerin ve grupların birer saatlik canlı performanslarının izlenebileceği yayında Suzanne Ciani, Savages grubundan Fay & Ayse, Madame Gandhi ve Moor Mother gibi konuklar yer alıyor. Programa Türkiye’den de bugün 16:00’daki performansıyla yeni albümü Zan’ı geçtiğimiz günlerde yayınlayan synth-pop ikilisi kim ki o katılıyor. Dün akşam saatlerinde başlayan Always On maratonu 8 Aralık Cuma günü akşam saatlerine kadar sürecek. Ücretsiz izlenebilen yayını hemen bu bağlantıdan izlemeye başlayabilirsiniz.

TomTomMagazine_Issue27_LOUD_Page_01

Dünyanın farklı noktalarından müzisyenleri merceğine alan Always On’un organizatörlerinden Tom Tom Magazine ile ilgili daha fazla fikir sahibi olmak için Babylon dergisinin Haziran-Temmuz 2013’te yayımlanan 17. sayısı için yaptığımız röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz:

Tom Tom Magazine: “Bu dergi müzik yapan gerçek davulcularla ilgili”

New York’tan tüm dünyaya açılan, ve yalnızca kadın davulcular üzerine olan harika dergi Tom Tom Magazine ile konuştuk.

Kadın davulculara odaklanan bir dergi fikri nasıl çıktı? Nasıl bir ekibiniz var?

Dergiye 2009 yılında başladım çünkü ortalıkta ona benzeyen herhangi bir şey yoktu ve bizim gibi davulcuların buna ihtiyacı vardı. Biz kadın davulcular neredeyse basında hiç yer almıyorduk. Aldığımızda da büyük oranda cinsiyetçi bir bakış açısıyla lanse ediliyorduk. Bu dergi müzik yapan gerçek davulcularla ilgili. Ekibimiz çok zeki ve tutkulu yazarlar, tasarımcılar, illüstratörler ve fotoğrafçılardan oluşuyor. Yarısı kadın ve davulcu. Çoğumuz New York’tayız, ama dünyanın dört bir yanında katılımcılarımız var.

Dergiyi farklı ülkelere nasıl dağıtıyorsunuz? Biraz kapsamınızdan bahsedebilir misin?

Farklı ülkelerdeki davulcular dağıtımımızın büyük bölümüne önayak oluyor. Onun dışında Hal Leonard ve Ingram ile çalışıyoruz. Amerika’daki müzik dükkânı zinciri Guitar Center’ın yanısıra, Barnes & Noble’ın da ağına girmiş bulunuyoruz. Şu an Avrupa’da büyük bir dağıtımcı arıyoruz. Hedefimiz bu.

Tom Tom Magazine’e benzeyen başka nasıl dergiler var dünyada?

Son zamanlarda bizim yaptığımıza benzer şeyler yapan harika dergiler çıkıyor. Brezilya’dan Hi Hat Girls, kadın davulculara odaklanan yeni bir dergi. Portland merkezli She Shreds kadın gitarist ve basçılara odaklanan bir dergi. Ayrıca İngiltere’deki The Drummers Journal’ı çok seviyorum. Her üç dergi de yeni sayılır ve She Shreds dışındakiler basılı değil, onlar dijital. Ayrıca, MEOW.com, Homoground, Sadie Magazine, Rookie Mag gibi harika web siteleri var.

Dergi dışında nelerle meşgulsün?

Dergi o kadar çok vaktimi alıyor ki, geriye pek bir şey kalmıyor. Boş kaldığım anda davul çalmaya başlıyorum. Dergide çalışmanın yanısıra, kadın davulcuların katıldığı, Hit Like A Girl isimli bir yarışma yürütüyorum. Ayrıca bu senenin ilerleyen günlerinde davul ekipmanları satan online bir dükkân açmayı planlıyorum. Bu dükkândaki her firma, yeni ürünlerini tasarlarken kadınların da bu pazarın önemli bir parçası olduğunu kabullenip ona göre hareket ediyor olacak. Olay bu. (Röp: Ekin Sanaç)