Amy Berg’ün yeni Janis Joplin belgeselinde, Joplin’in mektuplarını Cat Power okuyor

Son olarak geçtiğimiz kasım ayında İstanbul’da izlediğimiz Cat Power, ya da gerçek adıyla Chan Marshall, Janis: Little Girl Blue ismini taşıyacak belgeselde Joplin’in yazdığı mektupları seslendiriyor.

Janis Joplin’in arkadaşlarına, sevgililerine ve aile üyelerine yazdığı mektupların ilk kez duyulacağı filmde ayrıca Woodstock’tan Monterey Pop Festival’a, birçok klasikleşmiş Janis Joplin konserinden görüntüler yer alacak. West Of Memphis, An Open Secret ve Deliver Us From Evil gibi belgeselleriyle tanınan Amy Berg’ün yöneteceği Janis. Little Girl Blue ilk olarak bu yılki Venedik Film Festivali’nde gösterilecek.

Aile üyeleri, arkadaşları ve çeşitli müzisyenlerle yapılmış röportajların yer alacağı belgesel,1974 tarihli Janis, 2007 tarihli Janis Joplin: Her Final Hours gibi belgesellerin aksine Janis Joplin’in gözler önünde olan rock’n roll görünüşünün ardında saklı kalan yanlarını masaya yatıracak.

Janis Joplin’i sonraki jenerasyonların kadınları için önemli bir ikon olarak tanımlayan Amy Berg, bu belgeseli çekebilme fırsatı kendisine doğduğu için kendini şanslı hissettiğini dile getiriyor. Söz konusu filmi çekmek için yedi yıldır heyecanla beklediğini vurgulayan Berg, Chan Williams’ın mektupları okurken sergilediği performansı içten olarak tanımlıyor.