Arşivden: Ancient to the Future* - Art Ensemble of Chicago

29. Akbank Caz Festivali kapsamında 18 Ekim akşamı CRR Konser Salonu’nda sahne alacak avangart cazın başlıca yol göstericilerinden Art Ensemble of Chicago, 50. yıl turnesi kapsamında İstanbul’a uğruyor. Grubun ilham verici müzikal yolculuğunu, #bantmagarşivden çizgi hikâyesiyle hatırlıyoruz.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Sadi Güran

1960’ların ortasından bu yana en ilham verici müzik oluşumlarından biri olmayı sürdüren Art Ensemble of Chicago’nun avangart caz sahnesinin öncülerinden oluşan efsanevi kadrosunun kolaboratif ruhu Paris’te şekillenmeye başlamıştı…

artensemble1

Chicago merkezli piyanist Muhal Richard Abrams önderliğinde, Association for the Advancement of Creative Musicians bünyesinde hayat bulan Art Ensemble of Chicago, 1960’ların ortasından bu yana en ilham verici müzik oluşumlarından biri olmayı sürdürüyor. Grup birbiri ardına farklı müzikal lisanlar yarattığı yıllar geçirdi ve 1969’da ekibin kurucu üyesi Lester Bowie, topluluğu Paris’e taşıdı. Ekibin kolaboratif ruhunun şekillenmeye başladığı yer de burası oldu.

artensemble2

Art Ensemble of Chicago’nun efsanevi kadrosu, her biri avangart caz sahnesinin öncülerinden olan Lester Bowie, Roscoe Mitchell, Malachi Favors, Joseph Jarman ve Famoudou Don Moye’den oluşuyordu. Farklı format ve tarzlarda performanslarını sürdüren ekip bir yandan da üyelerinin solo kayıtlarını da yayınlayabilmek için AECO isimli plak şirketini kurdu.

artensemble3

1980’lerde grubun prestijli ECM etiketiyle yayınladığı ve büyük övgüler toplayan Nice Guys, Urban Bushmen ve The Third Decade albümleri, Art Ensemble of Chicago’nun dünyanın en iyi caz topluluğu olduğu yorumlarını da beraberinde getirdi. Fakat 1980’lerin sonlarında avangart caz sahnesinin düşüş dönemi başladı. Joseph Jarman, 1993 yılında spiritüel çalışmalarına odaklanmak üzere gruptan ayrıldı ve ekip bir quartet olarak çalmaya devam etti. Lester Bowie 1999 yılında; basçı Malachi Favors da 2004 yılında hayatını kaybetti.

Screen Shot 2018-11-20 at 11.03.57

Ekip keşfetmeye, performans sergilemeye ve genişlemeye hiç ara vermedi ve şimdi efsanevi Art Ensemble of Chicago, kuruluşununun 50. yılını Le Guess Who? festivalini de kapsayan özel bir turneyle kutluyor. Bu turnede ekibin kadrosu iki orijinal üye Roscoe Mitchell ve Famoudou Don Moye’yle birlikte Hugh Ragin, Jaribou Shahid ve Tomeka Reid’den oluşuyor.

artensemble5

*Topluluğun “Antikten geleceğe” anlamına gelen sloganı.
**Le Guess Who? festivalinin program kitapçığı için hazırlanmıştır.