Andy Fletcher (1961-2022)

Depeche Mode’un kurucularından biri olan İngiliz müzisyen Andy Fletcher, 60 yaşında hayatını kaybetti. Grubun resmî sosyal medya kanallarından yapılan açıklamada ölümünün doğal sebeplerden kaynaklandığı belirtildi ama detay verilmedi.

Advertisement

Liseden arkadaşı Vince Clarke’la birlikte 70’lerin ortalarında punk rüzgârının etkisiyle müzik yapmaya başlayan Fletcher, daha sonra Martin Gore’la tanışmış ve üçlü yalnızca synthesizerlardan oluşan bir kurulumla şarkılar yazmaya başlamış. Aralarına Dave Gahan’ın katılmasıyla, 1980’de Depeche Mode doğuyor.

Vince Clarke’ın kısa süre gruptan ayrılmasına rağmen Depeche Mode ilk albümü Speak & Spelli 1981’de yayımladı. Sonrası zaten bildiğiniz gibi: Hit şarkılar, ihtişamlı sahne performansları, klasik albümler ve dünyanın dört bir yanını saran bir efsaneye evrildikleri 40 yıllık bir serüven.

Grubun ilk yıllarında elektrik bas çalan Andy Fletcher, sonraki yıllarda enstrümanını synth bas olarak değiştirdi. Fakat yıllar içerisinde spot ışıkları çoğunlukla Gahan-Gore ikilisinin üstüne çekilirken; Fletcher’ın gruptaki rolünün ne olduğu konusu gündemi sıklıkla meşgul etti. D.A. Pennebaker’ın 1989 tarihli Depeche Mode belgeseli 101’ın bir sahnesinde Fletcher şu sözleri söylemişti Fletcher: “Martin şarkı yazarı, Alan (Wilder) iyi bir müzisyen, Dave vokalist, ben de aylaklık ediyorum.”

Depeche Mode’un üç kişilik formatına geçişinin ardından da albümlerde genellikle şarkı yazarı kredisi verilmeyen Andy Fletcher, uzun yıllar tam zamanlı bir menajerle çalışmayan grubun yasal ve müzik dışı işleriyle de bizzat ilgilendi. Bir dönem grubun turne menajerliğini de üstlenen Fletcher, yıllar içinde Depeche Mode’un sözcüsü olarak öne çıktı; grup hakkındaki gelişmeleri ilk duyuran kişi oldu.

2002’de Mute çatısı altında kendi plak şirketi Toast Hawaii’yi hayata geçirdi Andy Fletcher. Etiketine kattığı ilk grup, Londralı electropop kolektifi CLIEͶT oldu. Grubun iki albümünü yayımlayan, remiks albümlerini ve turnelerini de koordine eden Fletcher’ın plak şirketi macerası uzun ömürlü olmadı.