Angelina Jolie, Don McCullin’ın hikâyesini anlatıyor: “Unreasonable Behaviour”

Angelina Jolie üç yılın ardından yeni bir uzun metraj için kamera arkasına geçiyor. 2017 tarihli First They Killed My Father’da gerçek bir hikâyeyi ekrana taşıyan Jolie bu sefer de ünlü savaş fotoğrafçısı Don McCullin’i anlatacak. Jolie’nin yapımcı olarak ortaklaştığı isimler arasında Tom Hardy var.

McCullin’in 1992’de yayımladığı ve 2017’de güncellenen otobiyografisine dayanan Unreasonable Behaviour adlı film, fotoğrafçının Berlin Duvarı’nın yıkılışından Suriye İç Savaşı’na kadar girdiği tehlikeli bölgeleri konu edecek. 

McCullin’in kariyeri

1935 doğumlu McCullin’in savaş fotoğrafçılığına ilk adımları Süveyş Krizi döneminde Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne fotoğrafçı asistanı olarak girmesiyle başlıyor. Kuzey Londralı bir çeteyle bağlantılı işi, ilk basılan çalışması. 1966 sonrasında McCullin, Sunday Times’ın denizaşırı muhabiri oluyor. 

McCullin’in fotoğrafları insanları Vietnam, Kongo, Biafra ve Kamboçya’daki savaşların gerçekleriyle yüzleştirmişti. Bangladeş sınırındaki kıtlık ve koleranın ardından Sahra Altı Afrika’daki AIDS salgınını yakalayan Don McCullin’in, hayatı boyunca sarsıcı olaylara tanıklık ederken psikolojisinin nasıl etkilendiğinin de filmde işleneceğini anlıyoruz.

Yönetmenlik kariyerinde gerçek hikâyelerin üzerine gide Jolie, kurgu işleri In The Land Of Blood ve Honey’de ise yine savaş döneminde geçen hikâyeleri anlatmayı tercih etmişti. McCullin’in yaşantısını kendi sözleriyle anlatmaktan onur duyduğunu açıklayan Jolie, fotoğrafçının korkusuzluk ve insanlık ekseninde gidip gelen hikâyesinden, empati gücünden ve saygısından etkilendiğini belirtiyor. Jolie, bu hikâyeyi, McCullin’in fotoğrafçılığı kadar tavizsiz anlatmayı umuyor.

Hardy’nin projede oyuncu olarak yer alacağına ilişkin dedikodular dönse de sanıyoruz ki öyle bir durum söz konusu değil. Filmin senaryosunu ise Gregory Burke yazıyor. 

Canon Europe’un 2019’da yayımladığı 20 dakikalık kısa belgesel A Master at Work: Sir Don McCullin Kolkata, ünlü fotoğrafçıya dair daha çok fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

Yazı: Naz Başaran